Paradoksal insomni hastalarında dissosiyatif ve psikosomatik bulguların araştırılması
Investigation of dissociative and psychosomatic findings in patients with paradoxical insomnia
  1. Tez No: 650184
  2. Yazar: ÖMER AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT REHA BAYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
AMAÇLAR: Paradoksal insomni (ayrıca sübjektif uykusuzluk veya uyku algılama bozukluğu olarak da adlandırılır), hastanın uyku deneyimi ile objektif polisomnografik ölçümleri arasında uyumsuzluk olarak bilinir. Uyku durumunu yanlış algılama görünüşte psikopatolojisi olmayan bireylerde de oluşabilir ya da somatik hezeyan veya hipokondriazis belirtisi olabilir. Ayrıca uyku durumunu yanlış algılayan bazı hastalar somatik fonksiyonları ile ilgili obsesif özelliklere de sahiptir. Bu çalışmada paradoksal insomni hastalarındaki somatizasyon ve dissosiyasyon bulgularıyla uykuyu algılama bozuklukları arasında bir ilişki kurmayı amaçladık. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmaya paradoksal insomni tanılı 21 hasta ve 87 sağlıklı kontrol dahil edildi. Katılımcılara sosyodemografik veri formu, Eysenck Kişilik Anketi, Bedensel Duyumları Abartma Ölçeği, Somatoform Dissosiyasyon Ölçeği, Sağlık Anksiyetesi Envanteri, Somatizasyon Ölçeği, Ruminatif Düşünce Biçimi Ölçeği, Penn State Endişe Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri ve Toronto Aleksitimi Ölçeği verildi. Sonuçların istatistiksel değerlendirmesi sağlıklı kontroller ile yapıldı. BULGULAR: Paradoksal insomnili katılımcılarda somatizasyon ve depresyon belirtilerinin sağlıklı kontrollerden daha yüksek olduğu bulundu. Ayrıca aleksitimik özelliklerin de yine paradoksal insomnili bireylerde daha fazla olduğu sonucuna ulaşıldı. Ruminatif düşünce ve somatizasyona yatkınlığın paradoksal insomni için belirleyici olduğu tespit edilmiştir. SONUÇ: Paradoksal insomnili bireylerin somatizasyona ve depresyona daha yatkın oldukları ve yine bu kişilerin daha aleksitimik olduğu gözlendi. Ruminatif düşünme biçiminin ise somatizasyonla birlikte bu fenomenin gelişiminde rol oynayabileceği görüldü. Daha iyi klinik sonuçlara ulaşabilmesi için uykusuzluk yakınması ile başvuran hastalarda uykunun öznel algılanışının da dikkate alınması önerilir.
Özet (Çeviri)
AIM: Paradoxical insomnia (also called subjective-objective sleep discrepancy or sleep state misperception) is known as a mismatch between the patient's sleep experience and objective polysomnographic measurements. Misperception of sleep can also occur in individuals without apparent psychopathology, or it may be a sign of somatic delusion or hypochondriasis. In addition, some patients who misperceive sleep status have obsessive features related to somatic functions. In this study, we aimed to establish a relationship between somatization, dissociative experiences and anxiety levels and sleep perception in paradoxical insomnia patients. MATERIAL and METHOD: In this study, 21 patients with paradoxical insomnia and 87 healthy individuals were interviewed. Sociodemographic data form, Eysenck Personality Questionnaire, Somatosensory Amplification Scale, Somatoform Dissociation Questionnaire, Health Anxiety Inventory, Somatization Scale, Ruminative Thought Style Questionnaire, Penn State Worry Questionnaire, Beck Depression Inventory and Toronto Alexithymia Scale were given to all participants. Statistical comparison of scale results was done with patient group and healthy controls. RESULTS: Somatic and depressive symptoms were higher in participants with paradoxical insomnia than healthy controls. In addition, it was concluded that alexithymic features are more common in individuals with paradoxical insomnia. Higher ruminative thinking and somatization scores were found to be predictive for paradoxical insomnia. CONCLUSION: It was observed that individuals with paradoxical insomnia had more somatic and depressive features and these individuals were more alexithymic. It is possible that ruminative thinking and somatization may play a role in the development of this phenomenon. In order to achieve better clinical results, it is recommended to consider the subjective perception of sleep in patients presenting with insomnia.