Türkiye'deki Rubia L. (Rubieae, Rubiaceae) cinsinin moleküler filogenisi, anatomisi, mikro-morfolojisi, palinolojisi ve nümerik taksonomisi
Molecular phylogeny, anatomy, micro-morphology, palynology and numeric taxonomy of the genus Rubia L. (Rubieae, Rubiaceae) in Turkey
  1. Tez No: 650189
  2. Yazar: NURETTİN ARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Botanik, Genetik, Anatomy, Botany, Genetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Türkiye'de doğal olarak yayılış gösteren Rubia L. (kökboyası) cinsinin moleküler filogenisi, anatomisi, mikro-morfolojisi, palinolojisi ve nümerik taksonomisi ile ilgili bu güne kadar yapılmış detaylı bir çalışma bulunmamaktadır. Bu yüzden, bu çalışmada ülkemizdeki Rubia cinsine ait taksonlar üzerine makro-morfolojik, mikro-morfolojik, anatomik, palinolojik, moleküler filogenetik ve nümerik taksonomik araştırmalar gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, R. tenuifolia'nın alttürleri (subsp. brachypoda, subsp. doniettii ve subsp. tenuifolia) sinonim olarak değerlendirilmiştir. Çekirdek DNA'sının (nrDNA) ITS (Internal Transcribed Spacer) bölgelerinin sekans analizleri Rubia taksonlarının arasındaki filogenetik ilişkileri göstermiştir. Bununla birlikte, makro- ve mikro-morfolojik, anatomik ve palinolojik özellikler üzerine gerçekleştirilen kümeleme analizi ile taksonlar arasındaki ilişkiler açıklanmıştır. Nümerik taksonomi analizleri, UPGMA algoritması ve Gower'ın genel benzerlik katsayısı uygulanarak fenogram elde etmek için kullanılmıştır. Palinolojik özelliklerin aksine, anatomik ve mikro-morfolojik ve karakterlerin taksonomik amaçlar için faydalı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Until now, there have not been a detailed study performed on the molecular phylogeny, anatomy, micro-morphology, palynology, and numerical taxonomy of the genus Rubia L. (madder) naturally growing in Turkey. Therefore, in this study, macro- and micro-morphological, anatomical, palynological, molecular pylogenetic, and numerical taxonomic investigations on the taxa belonging to this genus in our country have been carried out. According to the results of the study, the subspecies of R. tenuifolia, subsp. brachypoda, subsp. doniettii ve subsp. tenuifolia, were reduced to synonymy. Sequence analyses of the nuclear DNA (nrDNA) ITS (Internal Transcribed Spacer) regions showed phylogenetic relationships among the taxa examined. Furthermore, numerical taxonomic analyses (e.g. cluster analysis) based on macro- and micro-morphological, anatomical, and palynological characteristics were elucidated relationships among the taxa. These numerical analyses were used to obtain a phenogram, applying UPGMA algorithm and the Gower's General Similarity Coefficient. In contrast to the palynological traits, anatomical and micro-morphological characters were found to be useful for taxonomic purposes.