Morbid obez hastalarda uygulanan laparoskopik ayarlananilir gastrik band ve sleeve gastrektomi operasyonlarınınetkinliklerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 650192
  2. Yazar: EMRE GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. MAHİR ÖZMEN, DOÇ. DR. MÜNEVVER MORAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş: Obezite, çağımızın giderek artan önemli sağlık sorunlarından biridir. Ne yazık ki, uzun zamandır diyet, egzersiz ve medikal tedavi ile yeterli başarı sağlanamaması, araştırmaları beslenme davranışında rol oynayan mediyatörlere ve yeni cerrahi girişimlerin geliştirilmesine yöneltmektedir. Obezite cerrahisinde günümüze kadar pek çok yöntem uygulanmış olsa da rezeksiyon içermeyen laparoskopik ayarlanabilir gastrik band (LAGB) ve parsiyel mide rezeksiyonu içeren laparoskopik sleeve gastrektomi (LSG) operasyonları restrüktif etkileri ile son yılların popüler girişimleri haline gelmiştir. Amaç: Bu çalışmada morbid obezite nedeni ile LSG ve LAGB uygulanan hastalarda iki yöntemin klinik sonuçlarının retrospektif olarak karşılaştırılması amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntem: ANEAH. 7. Cerrahi kliniğinde Mayıs 2007- Aralık 2010 arasında morbid obezite tanısı ile LAGB (55) ve LSG (17) uygulanan hastalar çalışmaya dahil edildi. Her iki grupta hastaların demografik özellikleri, komorbiditeleri ve gelişen komplikasyonlar, hastanede kalış süreleri, preoperatif ve postoperatif 6. ve 12. ayda vücut ağırlığı, BKİ (Beden Kitle İndeksi) ve fazla vücüt ağırlıklarının kayıp yüzdesi (FKA) değerlendirilerek karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların ortalama yaşı 36,3 (±10,2) yıl ve 72 hastanın 19'u (%26,3) erkek, 53'ü (%73,7) kadındı. Ortalama vücut ağırlığı 127,7 (±21,3) ve beden kitle indeksi 45,7 (±6,75) idi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Obesity has become one of the most serious and ever increasing health problems of our times. Due to the fact that measures such as diet, exercise and medical treatment have proven to be insufficient, researches in this area have diverted their focus on the mediators having a role in nutritional behaviors and on the development of new surgical interventions. Although many different methods have been applied so far in bariatric surgery, operations such as laparoscopic adjustable gastric banding (LAGB) which does not require resection and, laparoscopic sleeve gastrectomy (LSG) containing partial gastric resection have gained popularity in the recent years with their restrictive impacts. Purpose: The purpose of this study is to conduct a retrospective comparative analysis of the clinical results gained from patients treated with LSG and LAGB due to morbid obesity. Patients and Method: The patients included in the study were selected among those who were diagnosed with morbid obesity and were operated with LAGB (55) and LSG (17) in the 7th Surgical Clinic of Ankara Numune Training and Research Hospital (ANEAH) from May 2007 to December 2010. Both groups were compared in terms of the demographic characteristics of the patients, comorbidity and complications developed, the duration of hospitalization, body weight in the preoperative stage and in the 6th and 12th postoperative months, BMI (Body Mass Index) and excess weight loss percentages (EWL). Findings: The mean age of the patients was 36,3 (±10,2) years and 19 of the 72 patients were male (26,3%) and 53 were female (73,7%). The mean body weight was 127,7 (±21,3) kilos and the body mass index was 45,7 (±6,75).