Morbid obezite tanılı hastalarda sleeve gastrektomi ve ayarlanabilir gastrik band operasyonlarının ghrelin ve oreksin-a üzerine etkileri
The effects of sleeve gastrectomy and adjustable gastric band operations on the ghrelin and orexin-a levels in patients with morbid obesity
- Tez No: 267800
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM KAYABAŞI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
GirişObezite, çağımızın önemli sağlık sorunlarından biridir. Oreksin-A santral, ghrelin periferal etkiyle iştahı ve beslenmeyi artırmaları dikkat çekmektedir. Obezite cerrahisinde, parsiyel mide rezeksiyonu içeren laparoskopik sleeve gastrektomi (LSG) ve rezeksiyon içermeyen laparoskopik ayarlanabilir gastrik band operasyonu (LAGB) restrüktif etkileri ile son yılların popüler girişimleridir.AmaçBu çalışmada, LSG ve LAGB uygulanan obez hastalarda oreksin-A ve ghrelin düzeyleri ölçülerek, cerrahi teknikler karşılaştırılmıştır.Gereç-YöntemÇalışmaya 15 LAGB ve 15 LSG uygulanan morbid obez hasta dahil edildi. Her iki gruptan preoperatif ve postoperatif 6. ayda alınan venöz kan örneklerinde ELİSA yöntemi ile ghrelin ve oreksin-A düzeyleri ölçüldü. Hastaların demografik özellikleri, komorbiditeleri, ameliyat ve 6 aylık takipte gelişen komplikasyonları, preoperatif ve postoperatif 3-6. ayda boy, kilo, iştah durumları kaydedildi.BulgularFazla kiloda azalma oranı, LSG grubunda 3. ayda %35,6, 6. ayda %49,3, LAGB grubunda ise 3. ayda %22, 6. ayda %43,6 olarak bulundu. 6. ayda iştah, LSG grubunda, LAGB grubuna göre daha fazla azaldı. Öreksin A LSG grubunda preop 7,068±5,557 pg/ml, postop 7,015±4,358 pg/ml, LAGB grubunda preop 8,433±5,559 pg/ml, postop 8,562±7,124 pg/ml ölçülerek her iki grupta da anlamlı fark saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
IntroductionObesity is one of the most important health problems. Orexin-A power plant, the peripheral effects of ghrelin to increase appetite and nutrition, is striking. Laparoscopic sleeve gastrectomy (LSG) and laparoscopic adjustable gastric band surgery (LAGB) are the most popular interventions in obesity surgery.PurposeIn this study, orexin-A and ghrelin levels were measured in LSG and LAGB applied obese patients.Matherials-MethodsLAGB (n=15) and LSG (n=15) applied morbidly obese patients were included in to the study. From both groups preoperatively and postoperatively the venous blood samples taken to asses ghrelin and orexin-A levels. Patients' demographic characteristics, comorbidities, and 6-months follow-up after surgery, hospital stay and height, weight, appetite status were also recorded.FindingsThe average rate of reduction in excess weight, the LSG group in 3 months 35.6%, 6 months 49.3%, in the LAGB group 22% after 3 months, after 6 months was 43,6%. Orexin A levels of the LSG group were 7,068 ± 5,557 preoperatively and 7,015 ± 4,358 postoperatively. In LAGB group 8,433 ± 5,559 and 8,562 ± 7,124 preop and postop respectively (p> 0,05).