Yanık tedavisinde kullanılmak üzere hibrit biyoaktif tekstil ürünlerinin geliştirilmesi
Development of hybrid bioactive textile products to use in burn treatment
  1. Tez No: 650215
  2. Yazar: GİZEM CEYLAN TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MERİH SARIIŞIK, DOÇ. DR. SİNEM YAPRAK KARAVANA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Yaralanma, dokuların epitel bütünlüğünün bozulması olayıdır. Yanık yarası ise bir ısı kaynağından vücuda enerji aktarılmasıyla oluşan yaralardır. Yara iyileşme süreci; yaraların oluşum nedeni, yaranın şiddeti ve iyileşmeyi engelleyen lokal ve sistemik birçok faktöre bağlı dinamik ve karmaşık bir mekanizmadır. Bu nedenle tüm yara tipleri için tek bir ideal yara örtüsü kullanmak mümkün olmamaktadır. Yanıklar genellikle akıntılı ve ağrılı yaralardır. Bu yaraların bakımında fazla eksüdayı emebilen ve hassas yara yüzeyine baskı uygulamayan örtüler kullanılmalıdır. Bu doktora tezinin amacı, derinin normal fonksiyonlarını etkilemeyen, etkin oksijen dolaşımı sağlayan, bakteriyel kontaminasyona engel olan ve aynı zamanda iyileşmeyi destekleyecek biyoaktif bileşenler içeren yanık tedavisinde kullanılabilen çok tabakalı tekstil esaslı kompozit bir yara örtüsü oluşturmaktır. Bu amaçla tekstil yüzeyleri ve polimer yüzeylerden oluşan farklı tabakalar bir araya getirilerek tekstil esaslı hibrit bir ürün oluşturulmuştur. Bu tabakalar: dokusuz yüzeyler ile desteklenmiş hidrojel absorban tabaka ve bakteriyel bariyerdir. Absorban tabaka için kitosan poli (etilen glikol) diglisidil eter ile ve sodyum aljinat kalsiyum klorür ve poli (etilen glikol) diglisidil eter ile çapraz bağlanarak dokusuz yüzeyler üzerinde hidrojel oluşturulmuştur. Optimum özelliğe sahip tekstil esaslı hidrojel ürüne buğday rüşeymi yağı ilave edilmesi ile biyoaktif özellik kazandırılmıştır. Bakteriyel bariyer olarak piyasada bulunan ince yapışkan örtüler incelenmiş ve absorban yüzey üzerinde kullanılabilecek transfer özellikleri açısından en uygun ikincil örtüye karar verilmiştir. Belirli oranda buğday rüşeymi yağı içeren ürünlerin nispeten yüksek sıvı tutma kapasitesi, yeterli hava ve su buharı geçirgenliği, viskoelastik özelliği ve hücre çoğalmasını destek olan aktivite göstermesinden dolayı, yanık yaralarının tedavisini destekleyecek uygun özelliklere sahip olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Wounding is the disruption of the epithelial integrity of the tissues. Burn wounds are wounds caused by transferring energy from a heat source to the body. The wound healing process is a dynamic and complex mechanism dependent on wound cause and severity, and many local and systemic factors that prevent healing. Therefore, it is not possible to use a single ideal dressing for all wound types. Burns are often painful and leaky wounds. In the management of these wounds, dressings that can absorb excess exudate and do not apply pressure to the sensitive wound surface should be used. The aim of this doctoral thesis is to produce a multilayer textile-based composite dressing that does not affect the normal functions of the skin, provides effective oxygen circulation, prevents bacterial contamination and also contains bioactive components that will support healing. For this purpose, a textile-based hybrid product was created by combining different layers consisting of textile surfaces and polymers. These layers are hydrogel absorbent layer supported by non-woven surfaces and bacterial barrier. For the absorbent layer, chitosan was cross-linked with poly (ethylene glycol) diglycidyl ether and sodium alginate cross-linked with calcium chloride and poly (ethylene glycol) diglycidyl ether to form hydrogels on non-woven surfaces. The bio-active feature was obtained by adding wheat germ oil to the optimum featured textile-based hydrogel product. As the bacterial barrier, commercial adhesive thin dressings were examined, and the most suitable secondary dressing was chosen in terms of transfer properties that can be used on the absorbent layer. It has been demonstrated that products containing a certain amount of wheat germ oil have appropriate properties to support the treatment of burn wounds due to relatively high fluid holding capacity, sufficient air and water vapor permeability, viscoelastic properties and their activity promoting cell proliferation.