Dynamics of non-conforming spaces in a planned modern city: The case of France colony in Islamabad
Planlı modern şehirde uygun olmayan mekanların dinamikleri: İslamabad'da Fransa kolonisi örneği
- Tez No: 650233
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE MÜGE AKKAR ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Modernist fikirlerle planlanan şehirler, genellikle tasarlanan ile uygulanan plan arasındaki uyumsuzluk ile eleştirilirler; ideal olan ve gerçekleştirilen. Bu yaklaşım, nazım imar planından ayrışan tüm uygulamaları, modernizmin başarısızlığının doğrudan bir örneği olarak kabul eder. Bu tez, resmi ve gayriresmi planlama süreçleri arasındaki ilişkiyi inceleyerek planlı modern şehircilik anlayışına yönelik eleştirel bir fikir geliştirmeyi amaçlamaktadır. Modernizm sahip olduğu içsel çelişki nedeniyle, plan dışı gelişen mekanların varlığını reddeder. Oysa ki, planlı uygulama sıralı bir süreç yerine sürekli ve karşılıklı bir diyalog olarak ele alındığında, farklı koşullar altında ortaya çıkan plan dışı mekanların original planı değiştirebileceği görülmektedir. Bu noktada, çalışmanın ampirik incelemesinde planlı bir başkent olarak İslamabat (1959-63) şehrini planlama bakış açısından ele alarak plansız gelişen kentsel mekanların, çağdaş kentlerin oluşumundaki potansiyel rolünü sorgulayıp mercek altına almaktadır. Ayrıca, bu çalışma mevcut literatürden farklı olarak, resmi ve gayriresmi kentsel mekan oluşum sürecindeki ikili olguyu karşılaştırmalı olarak inceleyerek limit ve potansiyelleri ortaya koymaktadır. Son olarak, ampirik çalışmada İslamabat'taki en önemli plansız yerleşimlerinden biri olan bir gecekondu alanını bir planlı yerleşim örneği olan Fransız koloni bölgesi ile beraber inceleyerek plansız yerleşmelerin planlı kentsel bağlam içerisinde düşünmeyi zorlayan aksiyonlarına odaklanılmaktadır. Böylece, bu tez devletin ve devlet dışı aktörlerin kentsel mekan ve planlama süreci içerisindeki rolünü ve bu rolü yasal süreçle beraber incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Cities planned with modernist notions are often critiqued by mapping the discord between the original plans and the material reality; the ideal and the real. This approach considers all deviations from the initial master plan as direct instances of the failure of modernism. This research aims at furthering the understanding of planned modern urbanism by investigating the relation between formal and informal planning processes. It does so by negating the existence of non-conform spaces due to inherent flaws in the modern ideology. Rather by considering the plan-implementation as a continuous and reciprocal process instead of a sequential one, it shows that under different conditions, the creation of non-conform spaces institute changes in the original plan. By taking on the planned capital city of Islamabad (1959-63) and viewing its development through an urbanist lens, the thesis touches upon the landscape of non-conform spaces in the city to study the positive role of spatial non-conformity in the operationalization of contemporary cities. It departs from existing literature that views the formal and informal processes as binary oppositions and limits the possibilities of investigating any other kind of relation between the two-urban phenomenon. Finally, it focuses on one squatter settlement (one of the major types of non-conform spaces in Islamabad) namely the France Colony to explore in detail, the actions that force us to acknowledge the pervasiveness of non-conforming spaces in highly planned contexts. It investigates the role of state and non-state actor enmeshed in its sustenance and the entanglement with legal procedures to extend stay.