Kıyı bölgesinde yer alan kazıklı yapılar etrafında oluşan dalga kaynaklı oyulmaların deneysel ve sayısal araştırılması
Experimental and numerical investigation of wave-induced scouring around the piled type structures located in the coastal zone
- Tez No: 650239
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik ve Su Kaynakları Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Tez kapsamında, kıyı bölgesinde yer alan silindirik kazıklar ve büyük çaplı rüzgâr türbini ayakları etrafında dalga kaynaklı yerel zemin hareketleri, hem deneysel hem de sayısal yöntemlerle incelenmiştir. Tekil kazıkların denendiği çalışmalara ilave olarak farklı yerleşim şekillerine sahip kazık grupları ve oyulmaya karşı koruyucu önlem içeren çalışmalar da gerçekleştirilmiştir. Deneysel çalışmalarda iki farklı irilikte üniform kum taban malzemesi kullanılmış olup, sekiz farklı çapta kazık ile deneyler tamamlanmıştır. Deneylerde gerçekleştirilen, zamana bağlı oyulma derinliği ölçümleri, zamana bağlı su seviyesi ölçümleri (dalga kaydı) ve nihai durumda taban batimetrisi ölçümleri için ultrasonik yöntemle çalışan hassas ölçüm donanımları kullanılmıştır. Deneysel araştırma sonuçları, silindirik kazıklar etrafında dalga etkisi ile oluşan yerel zemin hareketleri probleminde öngörüldüğü gibi Keulegan–Carpenter sayısı (KC) ve Shields parametresinin (θ) birlikte etkin rol oynadığını göstermektedir. Deneysel bulgular kullanılarak göreceli oyulma derinliği ve boyutsuzlaştırılmış zaman ölçeği parametreleri için yeni ampirik bağıntılar türetilmiştir. Tez kapsamındaki deneysel çalışmaları yansıtan sayısal modelin oluşturulması için Flow3D paket programı kullanılmış olup, sonuçların büyük oranda deneysel bulgular ile uyumlu olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis, local scour originating from waves around cylindrical piles and large scale wind turbine towers in coastal areas was investigated both experimentally and numerically. In addition to the studies in which singular piles were tested, some studies were also carried out on pile groups with different settlement patterns and on scour protection. In the experiments, two different sizes of uniform sand bed material and eight different diameter piles were used. Precise measurement equipment using ultrasound method was used to measure wave heights, time-dependent scour depths and bottom bathymetry. Experimental results showed that the Keulegan-Carpenter number (KC) and the Shields parameter (θ) play an effective role together, as in the case of scouring caused by wave effects around the cylindrical piles. Using experimental findings, new empirical relations have been developed for the parameters of relative scour depths and non-dimensional time scale. The calculated determination coefficients and scattering indices for these relations were evaluated statistically. Flow 3D software was used to develop the numerical model that reflects the experimental studies within the thesis; and, it is seen that results to a great extent agree with the experimental results.