A research on resilience of urban public spaces: The case of Güvenpark, Ankara
Kentsel kamusal alanların dayanıklılığı üzerine bir araştırma: Güvenpark çalışması, Ankara
- Tez No: 650240
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET BURAK BÜYÜKCİVELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Kentler toplumsal, ekonomik, teknolojik ve politik bağlamlar çerçevesinde sürekli değişim ve gelişim içindedir. Bu nedenle kentlerin öngörülebilir sistemler yerine dinamik ve karmaşık sistemler olarak kabul edilmesi giderek yaygınlaşmaktadır. Böyle bir belirsizlik ortamında kentlerin karşılaştığı sorunlar ve beklenmedik gelişmeler kentleri farklı şekillerde etkilemektedir. Kent planlama ile dayanıklılık arasındaki güçlü ilişki yazında kendine pek çok farklı alanda yer bulmuş, örneğin kaotik süreçler ve ani değişikliklerle mücadele etmek için kentsel planlama yazınında esnek planlama stratejileri önerilmiştir. Kentsel dayanıklılığı oluşturmanın ani ve öngörülemeyen etkileri azaltabileceği ya da ortadan kaldırabileceği tartışmalarda sıklıkla vurgulanmıştır. Kentlerin en önemli bileşenlerinden biri olan kamusal alanlar yapıları gereği dinamiktir ve kendilerine bağlı pek çok başka sistemle de ilişki içindedir. Kamusal alanların sağlıklı işleyişi ve gelişmesi kentlerin var olan durumuna ve geleceğine ilişkin önemli veriler barındırmaktadır. Çalışma kapsamında, şehirlerde kamusal alanlar üzerinden dayanıklılığı esas alan stratejiler üretmenin, tüm şehrin dayanıklılığını artırmada önemli bir rolü olduğu vurgulanmaktadır. Sunulan tez çalışması kapsamında, Ankara'nın en önemli, özgün ve sembolik kamusal mekanlarından biri olan Güvenpark'ın dayanıklılığı üzerinde bir araştırma kurgulanmıştır. Güvenpark'ta 13 Mart 2016'da gerçekleşen, ardında pek çok ölü ve yaralı bırakan bombalı terör saldırısı mekanın karşılamak zorunda olduğu bir şok Kentler toplumsal, ekonomik, teknolojik ve politik bağlamlar çerçevesinde sürekli değişim ve gelişim içindedir. Bu nedenle kentlerin öngörülebilir sistemler yerine dinamik ve karmaşık sistemler olarak kabul edilmesi giderek yaygınlaşmaktadır. Böyle bir belirsizlik ortamında kentlerin karşılaştığı sorunlar ve beklenmedik gelişmeler kentleri farklı şekillerde etkilemektedir. Kent planlama ile dayanıklılık arasındaki güçlü ilişki yazında kendine pek çok farklı alanda yer bulmuş, örneğin kaotik süreçler ve ani değişikliklerle mücadele etmek için kentsel planlama yazınında esnek planlama stratejileri önerilmiştir. Kentsel dayanıklılığı oluşturmanın ani ve öngörülemeyen etkileri azaltabileceği ya da ortadan kaldırabileceği tartışmalarda sıklıkla vurgulanmıştır. Kentlerin en önemli bileşenlerinden biri olan kamusal alanlar yapıları gereği dinamiktir ve kendilerine bağlı pek çok başka sistemle de ilişki içindedir. Kamusal alanların sağlıklı işleyişi ve gelişmesi kentlerin var olan durumuna ve geleceğine ilişkin önemli veriler barındırmaktadır. Çalışma kapsamında, şehirlerde kamusal alanlar üzerinden dayanıklılığı esas alan stratejiler üretmenin, tüm şehrin dayanıklılığını artırmada önemli bir rolü olduğu vurgulanmaktadır. Sunulan tez çalışması kapsamında, Ankara'nın en önemli, özgün ve sembolik kamusal mekanlarından biri olan Güvenpark'ın dayanıklılığı üzerinde bir araştırma kurgulanmıştır. Güvenpark'ta 13 Mart 2016'da gerçekleşen, ardında pek çok ölü ve yaralı bırakan bombalı terör saldırısı mekanın karşılamak zorunda olduğu bir şok olarak ele alınmış, bu olayın parkın kamusallığı üzerindeki etkisi dayanıklılık bakış açısından incelenmiştir. Önceki ile şimdiki durumu karşılaştıran sorulardan elde edilen bilgiler ışığında Güvenpark'ın ne oranda dayanıklı bir kamusal olan olduğu üzerine düşünceler üretilmiştir. Çalışmanın sonuç bölümünde ise Güvenpark'ın daha dayanıklı bir kamusal alan olması yolunda izlenebilecek tasarım ve politika ilkeleri okuyucularla paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cities are constantly changing and developing within the framework of social, economic, technological and political contexts. Therefore, it is increasingly common to accept cities as dynamic and complex systems instead of predictable systems. The strong relationship between urban planning and resilience has found itself in many different areas in the literature, for example, flexible planning strategies have been proposed in the urban planning literature to combat chaotic processes and sudden changes. Although there are many studies about the importance and production of public spaces in the spatial planning literature, it has been observed that the number of studies on the evaluation of public spaces within the scope of resilience is quite low. Public spaces, which are one of the most important components of cities, are dynamic in nature and are in contact with many other systems connected to them. Within the scope of the presented thesis, a research has been built on the resilience of Güvenpark, one of the most important, original and symbolic public spaces of Ankara. The terrorist attack that took place in Güvenpark on March 13, 2016 and left many dead and wounded behind was considered as a shock. With the questionnaires, it was tried to determine how the perception on the components used in defining a quality public space changed. In the conclusion part of the study, the design and policy principles that can be followed in order to make Güvenpark a more resilient public space were shared with the readers.