Hatay bölgesi hidrokarbon potansiyelinin hidrojeokimyasal metotlarla belirlenmesi
Determining hydrocarbon potential of Hatay province with hydrogeochemical methods
  1. Tez No: 650263
  2. Yazar: SABRİ ORKUN TURGAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Geological Engineering, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışmada farklı literatürden toplanan veriler farklı yöntemlere göre petrol arama amaçlı değerlendirilerek sonuçlar tartışılmıştır. Ağırlıklı olarak jeokimyasal veriler ve hidrojeokimyasal verilerin değerlendirilmesi ile Hatay Bölgesi petrol ve doğal gaz imkanları araştırılmıştır. Çalışma, uydu görüntüleri kullanılarak uzaktan algılama yöntemleri ile desteklenmiş, literatürde kabul gören hidrokarbonların dikey göç teorisi ve mikrosızıntı modeli Hatay bölgesine uyarlanmıştır. Literatür verilerinin değerlendirme sonuçlarına göre, Hatay bölgesinde üretilebilir hidrokarbon yataklarının varlığı teorik olarak ispatlanmıştır. Bunun için kavramsal göç teorisine göre daha önceden yapılmış toprak gazı çalışmaları ve makro sızıntı verileri yeniden değerlendirilmiştir. Elde edilen bulguların ise uzaktan algılama çalışmaları ile sağlaması yapılmıştır. Hidrojeokimya çalışmaları ile de sığ akiferlerde hidrokarbon rezervuar suyu etkisi çeşitli araştırmacıların sınıflama sistemlerine göre değerlendirilip tespit edilmiştir. Çalışma ile Hatay Bölgesinde teorik olarak petrol ve doğal gaz varlığı ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Different literature datas were collected and evaluated by different research subjects for hydrocarbon prospection purpose in Hatay province. Petroleum and natural gas possibilities were researched mainly geochemical and hydrochemical datas. Study is supported by remote sensing methods with satellite imagery and the vertical migration theory on microseepage model of the hydrocarbons accepted in the literature were adapted to the Hatay province. According to the results of the evaluation of the literature datas, the existence of hydrocarbon deposits that can be produced in the Hatay has been theoretically proved. For this, previously conducted soil gas studies and macro seepage data were reevaluated according to the conceptual migration theory. The findings were provided by remote sensing studies. With the hydrogeochemistry studies, the effect of hydrocarbon reservoir water in shallow aquifers has been evaluated and determined according to the classification systems of various researchers. With the study, the existence of oil and gas was theoretically proved in the Hatay region.