Yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların oksijen satürasyon düzeylerinin farklı bölgelere göre karşılaştırılması
Comparison of the oxygen saturation levels of the patients hospitalized in the intensive care unit according to different regions
- Tez No: 650262
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırma, yoğun bakım ünitesinde akut solunum yetmezliği nedeniyle yatmakta olan hastaların O₂ satürasyonlarının belirlenmesinde el parmağı, ayak parmağı, alın ve kulak memesinden yapılan ölçümlerin karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Araştırma, karşılaştırmalı-tanımlayıcı bir araştırma olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini İstanbul Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Servisi'nde yatmakta olan hastalar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise aynı serviste 18.11.2019-05.03.2020 tarihleri arasında takip edilen, 18 yaş üstü, akut solunum sıkıntısı olan ve mekanik ventilatör desteği sağlanan 50 hasta oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklem büyüklüğü, G*Power V 3.1.9.4 ile gerçekleştirilmiştir. Dört farklı bölgeden alınması planlanan oksijen satürasyon ölçümleri için örneklem büyüklüğü, tekrarlı ölçümler ANOVA grup içi etkisi yaklaşımı üzerinden hesaplanmıştır. Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalamasının 71,5±13,4 olduğu, %52'sinin kadın, %82'sinin kronik hastalığının bulunduğu, %20'sinin daha önceden yoğun bakım deneyimi yaşadığı, ortalama entübe kaldığı gün sayısı 3,9±2,60 ve ortalama yoğun bakım ünitesinde kalış gün sayısının 5,3±4,10 gün olduğu belirlenmiştir. Hastaların arteriyel kan gazı satürasyon düzeyleri ortalama 97,1±2,40'tür. Hastaların el parmak ucundaki satürasyon düzeyi ortalaması 97,6±2,30, kulak memesindeki satürasyon düzeyi ortalaması 98±2,40, ayak parmak ucundaki satürasyon düzeyi ortalamasının 95,9±30 olduğu bulunmuştur. Araştırmadaki hastaların arteriyel kan gazı ve vücudun değişik bölgelerinin oksijen satürasyon düzeyi korelasyonlarına göre, alın bölgesindeki satürasyon değeri korelasyonu r=0,522, el parmak ucundaki satürasyon değeri korelasyonu r=0,724, kulak memesi korelasyonu r=0,422 ve ayak parmak ucundaki oksijen satürasyonu korelasyonu r=0,617 olarak saptanmıştır. Araştırmada hastaların ölçüm yapılan bölgelerine göre oksijen satürasyon değerinin hassasiyet olarak sırasıyla el parmağı, alın, kulak memesi ve ayak parmağı olduğu sonucunda ulaşıldı. Araştırmanın daha büyük örneklemler ile farklı değişkenler ile tekrarlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to compare the measurements of finger, toe, forehead and earlobe in determining O₂ saturation of patients hospitalized in the intensive care unit due to acute respiratory failure. The research was carried out as a comparative descriptive study. The population of the study consisted of the patients hospitalized in the Anesthesia and Reanimation Service of Istanbul Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital. The sample of the study, on the other hand, consists of 50 patients who were followed up in the same service between 01.11.2019-31.12.2020, over the age of 18, with acute respiratory distress and provided mechanical ventilator support. The sample size of the research was carried out with G * Power V 3.1.9.4. The sample size for the oxygen saturation measurements planned to be taken from four different regions was calculated using the ANOVA within-group effect approach. The average age of the patients participating in the study was 71.5 ± 13.4, 52% were female, 82% had chronic disease, 20% had previous intensive care experience, and the average day they were intubated The number of days was 3.9 ± 2.60 and the average number of days of stay in the intensive care unit was 5.3 ± 4.10 days. The average arterial blood gas saturation level of the patients is 97.1 ± 2.40. The average level of saturation at the fingertip of the patients was found to be 97.6 ± 2.30, the average level of saturation in the earlobe was 98 ± 2.40, and the average level of saturation at the toe was 95.9 ± 30. According to the correlations of arterial blood gas and oxygen saturation levels of different parts of the body of the patients in the study, the correlation of saturation value in the forehead region was r = 0.522, the correlation of the saturation value in the fingertip was r = 0.724, the earlobe correlation was r = 0.422 and the correlation of oxygen saturation at the toe tip was r = 0.617. In the study, the sensitivity of the oxygen saturation value according to the measurement regions of the patients was obtained as a result of the finger, forehead, earlobe and toe, respectively. It is recommended to repeat the study with larger samples and different variables.