Zamana göre gecikmeli Pseudo-parabolik denklem için kararlılık eşitsizlikleri ve nümerik çözümler
Stability inequalities and their numerical solutions forPseudo-parabolic equations containing time-delay
  1. Tez No: 650281
  2. Yazar: SEDA ÇATI TÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAME AMİRALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada pseudo-parabolik ve gecikmeli pseudo-parabolik denklemler için başlangıç-sınır değer problemleri ele alınmıştır. Ele alınan problemler için başlangıç ve sağ taraf fonksiyonlarına göre kararlılık eşitsizlikleri elde edilmiştir. Daha sonra söz konusu problemlerin nümerik çözümlerinin bulunması için yüksek mertebeden sonlu fark metotları incelenmiş ve enerji eşitsizlikleri tekniği kullanılarak hata değerlendirmeleri elde edilmiştir. Teorik sonuçları destekleyen nümerik sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study deals with the initial boundary value problems for pseudo-parabolic and delay pseudo-parabolic equations. Stability inequalities in initial and right-side functions for the considered problems are obtained. Further, for the finding numerical solutions of handling problems, high order finite difference methods are studied and error estimates were obtained by using the energy inequalities technique. Numerical results are given to support the theoretical results.