Düzce Üniversitesi Konuralp kampüsü makrofungusları
The macrofungi of Duzce University Konuralp campus
  1. Tez No: 650280
  2. Yazar: SAMİ TEKEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEŞİR YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, Düzce Üniversitesi Konuralp Kampüsü makrofungus çeşitliliğini belirlemek amacıyla yapılmıştır. 2018-2019 yılları arasında yapılan arazi çalışmaları ile toplanan numunelerin alan kayıtları etiketlenerek, ayrı ayrı poşetlere alınarak laboratuvara getirilmiştir. Laboratuvarda gerekli mikolojik teknikler uygulanarak kurutulan, spor baskıları alınan makrofungusların gerekli mikroskobik veriler elde edilmiştir. Arazi ve labaratuvar çalışmalarının sonucu olarak Basidiomycota'dan 30 familyaya ait ve Ascomycota'dan 3 familyaya ait 69 takson rapor edilmiştir. Tüm taksonların habitat bilgileri, coğrafi konumları, etnomikolojik verileri ve toplama tarihleri ile birlikte listelenmiştir. Bunlardan 39'i yenilebilir, 24'u yenilemeyen ve 6 tanesi ise zehirli tür olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine macrofungi diversity of Duzce University This study was conducted to investigate the macrofungi diversity of Duzce University Konuralp Campus. Field records of the samples collected by field studies conducted between 2018-2019 were labeled and transported to the laboratory in separate bags. The necessary microscopic data of the macrofungi, which were dried by applying essential mycological techniques in the laboratory, were obtained. As a result of field and laboratory studies, 69 taxa belonging to 30 families from Basidiomycota and 3 family from Ascomycota have been reported. All taxa are listed along with habitat information, geographical location, ethno-mycological data, and collection dates. Of these, 39 were edible, 24 were non-renewable and 6 were considered toxic species.