Oyun hamuru etkinliğinin çocuklarda dental kaygının giderilmesine etkisi
The effect of the play dough activity on the relief of dental anxiety in children
- Tez No: 650313
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY KUZLU AYYILDIZ, DOÇ. DR. EBRU HAZAR BODRUMLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Araştırma, dental muayene amacıyla diş hekimine ilk kez gelen çocuklara muayene öncesinde, oyun hamuru setinin oynatılmasının çocuklardaki dental kaygı düzeyine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, 1-31 Ekim 2019 tarihleri arasında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Pedodonti Anabilim Dalı'nda 3-6 yaş arası 60 çocukla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, girişim grubu çocuklarla birlikte dental muayene öncesi diş oyun hamuru seti oynanmış olunup kontrol grubuna herhangi bir girişim yapılmamıştır. Araştırma verileri; Tanıtıcı Bilgi Formu ve Çocukların Duygusal Dışa Vurumunu Değerlendirme Ölçeği ile toplanmıştır. Veriler SPSS 16.0 paket programı ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
There search was carried out to evaluate the effect of playing the play dough set on the dental anxiety level of the children before the examination. There search was carried ou twith 60 children between the ages of 3-6 in Zonguldak Bülent Ecevit University Department of Pedodontics between October 1-31, 2019. The study, the dental play dough set was played with the child before the dental examination, and the dental group was taken to the dental examination without being played in the control group. Research data; It was collected through the Introductory Information Form and the Children's Emotional Expression Scale. The data were evaluated with SPSS 16.0 package program.