Kalp yetmezliği olan bireylerde sınıflandırılmış hemşirelik girişimlerinin tedaviye uyumuna ve tekrarlı yatış sıklığına etkisi
The effect of classified nursing interventions in individuals with heart failure on adaptation to the treatment and the frequency of rehospitalization
  1. Tez No: 650314
  2. Yazar: GÖKÇEN ATİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE KOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Çalışma, kalp yetmezliği olan bireylerde sınıflandırılmış hemşirelik girişimleri kullanımının, tekrarlı hastaneye yatış sıklığı üzerine etkisini incelemek ve tedaviye uyumunu değerlendirmek amacı ile yapılmıştır. Yöntem: Araştırma kalp yetmezliği tanısı ile yatışı yapılmış, dahil edilme kriterlerine uyan 96 (kontrol grubu: 48; çalışma grubu:48) hasta ile deneysel olarak yapıldı. Kontrol grubu hastalarına herhangi bir girişim uygulanmadan rutin hemşirelik bakımı verildi. Çalışma grubundaki hastalara uluslararası kabul görmüş olan sınıflandırılmış hemşirelik girişimleri uygulandı. Her iki gruptaki hastalarla birinci, üçüncü ve altıncı aylarda görüşülerek tedaviye uyumları ve hastaneye yatış sıklıkları değerlendirildi. Tedaviye uyumları uyum ölçekleri kullanılarak değerlendirildi (İlaca Uyum Hakkındaki İnançlar Ölçeği (İUHİÖ), Diyete Uyum Hakkındaki İnançlar Ölçeği (DUHİÖ) ve Bireysel İzlem Hakkındaki İnançlar Ölçeği (BİHİÖ)).
Özet (Çeviri)
Objective: The study was conducted to examine the effect of the use of classified nursing interventions on the frequency of repeated hospitalizations in individuals with heart failure and to evaluate compliance with treatment. Method: The study was conducted experimentally with 96 (control group: 48; study group: 48) patients who were hospitalized with a diagnosis of heart failure and met the inclusion criteria. Routine nursing care was given to the control group patients without any intervention. Internationally accepted classified nursing interventions were applied to the patients in the study group. Patients in both groups were interviewed at the first, third and sixth months to evaluate their compliance with treatment and hospitalization frequency. Adherence to treatment was evaluated using compliance scales (Beliefs Regarding Medication Scale (IUHQ), Beliefs About Compliance with Diet Scale (DUHFS), and Beliefs About Individual Follow-up Scale (BHSRS).