Konservatif takip edilen radius alt uç kırıklı hastalarda redüksiyon kaybında etkili faktörler
Effective factors in reduction loss in radius distal fracture patientswith conservative follow-up
  1. Tez No: 650312
  2. Yazar: ALİ OKAN TARLACIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Erişkinlerde görülen radius alt uç kırığı yaygın olarak konservatif tedavi edilmektedir. Bu kırıkların bir kısmı poliklinik takipleri sırasında kırık redüksiyon kaybı ile sonuçlanmakta ve bu redüksiyon kaybı olan kırıkların tedavilerinin önemli bir kısmı cerrahi yöntemle sağlanmaktadır. Bu tip kırıklarda yaşanan redüksiyon kaybı hastaların tedavisinde gecikmeye, artmış tedavi maliyetine ve fonksiyonel sonuçlarda olumsuzluklara neden olmaktadır. Bu nedenle konservatif tedavi edilecek hastalarda kırığın redüksiyon kaybına neden olabilecek radyolojik kriterler öngörülebilirse bu olumsuzluklar önlenecektir. Çalışma konservatif takip edilen radius alt uç kırıklı hastalarda redüksiyon kaybında etkili faktörleri araştırmaktadır. Hastaların kırıkları izole radius alt uç kırıklarıdır. Takip ettiğimiz hastaların acile başvurusu sırasında, redüksiyon yapıldıktan sonra ve alçıları çıkarıldıktan sonra çekilen grafileri üzerinden sonuçlar değerlendirilmiştir. Ölçümlerde kabul edilebilir radyolojik kriterler radial uzunluk için 8-17 mm, volar tilt açısı için ise -10 ile 16 derece arası olarak belirlenmiştir. Acile başvuru sırasında ulnar kolonda ve radial kolonda kırık bulunmasının alçı çıkarıldıktan sonra radial uzunlukta anlamlı şekilde kayba neden olduğu görülmüştür. Araştırılan ölçümlerde volar tilt üzerinde anlamlı değişkenlik oluşturacak parametre görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Distal radius fracture seen in adults is widely treated conservatively. Some of these fractures result in loss of fracture reduction during outpatient follow-up, and most of the treatment is provided by surgical methods. Loss of reduction in these types of fractures leads to delayed treatment of patients, increased cost of treatment, and adverse effects on functional outcomes. Therefore, if the radiological criteria that may cause loss of reduction of the fracture in the patients to be treated conservatively, these negativities will be avoided. The study investigates the factors that are effective in loss of reduction in conservatively treated distal radius fracture patients. Fractures of the patients were isolated distal radius fractures. The results were evaluated on the radiographs of the patients who were followed up at the time of admission to the emergency department, after reduction and after removal of the casts. Acceptable radiological criteria were 8-17 mm for the radial length and -10 to 16 degrees for the volar tilt angle. It was found that ulnar colon and radial colon fracture at the time of admission caused significant loss of radial length after cast removal. No significant change in volar tilt was observed.