Türkiye'de kamu iç borçlanması ve ekonomik etkileri ( 1994- 2006 )
Domestic public debt in Turkey and its economical effects (1994–2006)
- Tez No: 650324
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Kamu gelirleri ile kamu giderleri arasındaki fark kamu açıklarını oluşturmaktadır. Hükümet kamu açıklarını vergilendirme ile karşılayabilir. Hükümetin vergilendirmeden kaçınması halinde başvurabileceği üç yöntem bulunmaktadır. Bunlar; iç borçlanma, dış borçlanma ve para basmadır. İç borçlar, kamu bütçesinde yer alan hizmetlerin finansmanı için yurt içi kaynaklardan elde edilen ve alınması ve ödenmesi durumlarında ülkenin toplam kaynaklarının artması ya da azalmasını sonuçlandırmayan kamu borçlanması türü şeklinde tanımlanabilir. İç borç stokunun GSMH'ya oranının yüksek seviyelerde olması ve iç borçların ödenmesi ekonomi üzerinde olumsuz etkiler yaratmaktadır. 1994–2006 döneminde, özelikle 1994, 2000 ve 2001 yıllarında Türkiye'de yaşanan ekonomik krizlerle birlikte, Türkiye'nin iç devlet borçları ve bunlara karşılık ödenen faizler hem nominal hem de reel olarak artmıştır. İç borçlardaki bu artışlar bazı makro büyüklükleri, Türkiye'nin iç borçlarındaki artışa paralel olarak devletin cari harcamaları da artmıştır. Devletin iç piyasalardan borçlanması, enflasyonist etkileri arttırmıştır. Bu artıştaki en önemli faktör iç borçlanma nedeniyle artan para arzıdır. İç borçların ekonomik etkileri yatırımlarda meydana gelen değişmeler ele alınarak değerlendirilmeye çalışılmıştır. Özellikle iç borçlanma faiz oranlarının yüksek olmasının özel yatırımlar üzerinde azaltıcı bir etkisinin olduğu görülmüştür.Bu çalışmada Türkiye Ekonomisi'nin 1994–2006 yılları arası dönemde kamu iç borçlarının temel ekonomik değişkenler üzerinde oluşturduğu makro ekonomik etkiler incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Public deficit is the difference between public revenues and public expenditures. Government may finance the deficit by taxation. If a government has abdication for taxation, there were three ways may exist. These are domestic or foreign indebtment and coining. Domestic debt is described as domestic debt for financing the services, which is no effect on total resources in case of borrowed or paying. High domestic debit stock- GNP ratio and paying for domestic debt are detrimental on economy. By the economic crisis in 1994-2006 especially in 1994, 2000 and 2001, the domestic debits and paying interest for the debits were increased as either nominal or reel in Turkey. The increase of domestic government debits caused a parallel increase in some macro economic properties as increase of current expenditures. The indebtment of home market were increased the inflationary effects. The most important factor in this increment was money supply for the domestic indebtment. The economical effects of the domestic debts were evaluated by held of the changes in the investments. The high domestic indebtment interest had negative effects on private investments. In this study, macro economic effects on the Turkish Economy on the public domestic debits on basic economic parameters in 1994-2006 periods will have been investigated.