Yüksek riskli yüzeysel mesane tümörlerinin proflaksisinde transüretral rezeksiyon sonrası intravezikal bcg ile bcg+ interferon -a2b kombinasyonunun etkinlik ve toksisitesinin karşılaştırılması
Comparison of efficacy and toxicity of intravesical bcg and bcg + interferon -a2b combination after transurethral resection in high-risk superficial bladder tumors
  1. Tez No: 650325
  2. Yazar: CEM NEDİM YÜCETÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CEMİL UYGUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Yüzeyel mesane tümörlerinde transüretral rezeksiyon sonrası proflakside, intravezikal standart doz (81 mg) BCG ile düşük doz (27 mg) BCG+ 60 milyon IU rekombinant interferon -a2b kombinasyonunun etkinliği ve toksisitesini karşılaştıran bir çalışma yaptık. Mayıs 1999 ile Nisan 2001 tarihleri arasında S.B. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği'nde Tl, Gr. II-III, tek veya multipl tümörü olan yüksek riskli primer mesane tümörü bulunan 38 hastayı, TUR-M sonrası iki gruba ayırdık. Birinci gruba, 6 hafta süreyle haftada bir kez intravezikal 81 mg. Connaught BCG uygulandı. İkinci gruba ise intravezikal 27 mg. Connaught BCG+60 milyon IU rekombinant interferon -a2b, 6 hafta süreyle haftada bir kez uygulandı. Her iki grup, rekürrensiz kalma oranları, yaş, izlem süreleri, tümör cerrahi volümü ve endoskopik boyutu, tümör tipi (tek veya multipl) ve tedavilerin yan etkileri yönünden karşılaştırıldılar. Birinci ve ikinci grupta ortalama izlem süreleri sırasıyla 19.67± 8.63 ay ve 17.9± 4,48 aydı. (p>0.05). Rekürrensiz kalma oranları ilk grupta %82, ikinci grupta %90 idi. (p>0.05) Grup I'de ortalama yaş 61.46± 14.68, Grup II'de 57.7± 7.81'di. (p>0.05) Tümör cerrahi volümü ilk grupta 1.93± 1.36 cc, ikinci grupta 1.37± 0.88 cc idi. (p>0.05) Tümör endoskopik boyutları ise sırasıyla 22.1± 9.02 mm, 16.5±7.09 idi. (p>0.05) Her iki grup, tümör tipi açısından da karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. (p>0.05).İlk grupta 10(%35.6) hastada subfebril ateş, mikroskopik hematüri, dizüri ve pollaküri, bakteriyel sistit gibi yan etkiler gözlenirken, ikinci grupta hiçbir yan etki izlenmedi. Yan etkiler açısından her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı. (p=0.03) Sonuç olarak, intravezikal standart doz (81mg) BCG ile düşük doz (27 mg)+60 milyon IU rekombinant interferon-a2b kombinasyon tedavileri arasında etkinlik açısından anlamlı fark bulunmamakla beraber yan tesirler açısından kombinasyon tedavisinin daha üstün olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
We conducted a study comparing the efficacy and toxicity of intravesical standard dose (81 mg) BCG and low dose (27 mg) BCG + 60 million IU recombinant interferon-a2b combination in prophylaxis after transurethral resection in superficial bladder tumors. Between May 1999 and April 2001, in Urology Clinic of Ankara Training and Research Hospital, we divided 38 patients with high-risk primary bladder Tl, Gr. II-III, single or multiple tumors, after TUR-BT, into two groups. In the first group, intravesical 81 mg once a week for 6 weeks. Connaught BCG was applied. In the second group, 27 mg intravesical. Connaught BCG + 60 million IU recombinant interferon-a2b was administered once a week for 6 weeks. Both groups were compared in terms of recurrence rates, age, follow-up times, tumor surgical volume and endoscopic size, tumor type (single or multiple), and side effects of treatments. The mean follow-up times in the first and second groups were 19.67 ± 8.63 months and 17.9 ± 4.48 months, respectively. (p> 0.05). Recurrence-free rates are 82% in the first group, in the second group,it was 90%. (p> 0.05) The mean age was 61.46 ± 14.68 in Group I and 57.7 ± 7.81 in Group II. (p> 0.05) Tumor surgical volume was 1.93 ± 1.36 cc in the first group and 1.37 ± 0.88 cc in the second group. (p> 0.05) Tumor endoscopic dimensions were 22.1 ± 9.02 mm, 16.5 ± 7.09, respectively. (p> 0.05) When both groups were compared in terms of tumor type, no statistically significant difference was found. While side effects such as subfebrile fever, microscopic hematuria, dysuria and pollakiuria, bacterial cystitis were observed in 10 (35.6%) patients in the first group, no side effects were observed in the second group. A statistically significant difference was found between the two groups in terms of side effects. (p = 0.03) In conclusion, although there is no significant difference in efficacy between intravesical standard dose (81mg) BCG and low dose (27mg) +60 million IU recombinant interferon-a2b combination therapies, it is seen that combination therapy is superior in terms of side effects.