Diş aşınması sebebiyle oluşan dikey boyut kaybının kompozit restorasyonlar ile rehabilitasyonu
Rehabilitation of vertical dimension loss caused by tooth wear with composite restorations
  1. Tez No: 650336
  2. Yazar: GÜLŞEN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Günümüzde eroziv diş aşınması oldukça yaygın görülen bir problemdir. Yaygın diş aşınması, hızlı ilerliyorsa, oklüzal dikey boyutun azalmasına, bu sebeple de estetik, fonksiyon ve fonasyon kaybı gibi sorunlara yol açıyorsa, patolojik olarak kabul edilir. Tedavisinde bir çok yöntem ve materyalin kullanımı geçerlidir. Diş hekimliğinde adeziv sistemlerin gelişmesi, kompozit rezinlerin diş dokularına bağlanabilirliğinin artması, kompozit rezinlerin inorganik doldurucular sayesinde güçlendirilmesi, yaygın diş aşınması olan hastalarda, minimal invaziv tedavilere olanak sağlamıştır. Çalışmamızda 20 hastada, aşınan diş yüzeyleri, kompozit restorasyonlarla restore edilmiş, azalan dikey boyut yükseltilmiştir. 186 anterior, 292 posterior olmak üzere, erozyon sebebiyle aşınmış toplam 478 diş, direkt yöntemle kompozit rezin restorasyonlar yapılarak tedavi edilmiştir. Bütün hastalar aynı materyal ve metotla tedavi edilmiştir. Tedavi gereksinimini belirlerken BEWE ve TWES skorlama sistemleri kullanılmıştır. BEWE 2 skoruna ve TWES 1c, 2 skorlarına sahip olan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Bruksizm ve reflü hastaları çalışmaya dahil edilmemiştir. Hasta memnuniyeti, tedaviden önce ve tedaviden sonra OHİP-14 anketiyle değerlendirilmiştir. Restorasyonların durumu bu konuda uzman 2 tecrübeli gözlemci ve 1 tecrübesiz gözlemci tarafından USPHS (United States Public Health Service) kriterlerine göre değerlendirilmiştir. 6 aylık kontrollerin sonucunda 478 restorasyondan 3 tanesinde başarısızlık (Charlie skoru) belirlenmiştir. Bunlardan bir tanesi restorasyonun total kaybı, diğer iki tanesi tamir edilebilir boyutta restorasyon kırığı şeklindedir. Başarısızlık olan restorasyonlar posterior dişlerde gözlemlenmiştir. OHİP-14 anket sonucuna göre, hasta memnuniyeti tedavi öncesine göre anlamlı derecede artmıştır. Bu çalışmanın sınırları dahilinde, kompozit restorasyonlar, eroziv diş aşınması sebebiyle azalan dikey boyutun yükseltilmesinde yeterli bulunmuştur. Bu konuyla ilgili yapılan uzun süreli klinik çalışmalarda kompozit restorasyonların orta ömürlü, uygulaması kolay, minimal invaziv ve ekonomik bir tedavi olduğu vurgulanmaktadır. Çalışmamız, bu konuyla ilgili yapılan çalışmalarla benzer sonuçlara varmıştır fakat, başarıdan söz etmek için, daha uzun vadede restorasyonların başarısı takip edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Erosive tooth wear is a fairly common problem recently. Extensive tooth wear is considered pathological if it is progressing rapidly, causing occlusal vertical dimension reduction, and therefore problems such as aesthetics, function, and loss of phonation. Many methods and materials are valid in its treatment. Development of adhesive systems in dentistry, increasing the connectivity of composite resins to dental tissues, improvement of composite resins in inorganic fillers, it's enable to restore extensive tooth wear with minimally invasive technique. In our study, abrasive tooth surfaces were restored in 20 patients with composite restorations, and the decreasing vertical dimension was increased. A total of 478 teeth, 186 anterior teeth and 292 posterior teeth, were treated by direct composite resin restorations. All patients were treated with the same material and method. BEWE and TWES scoring systems were used to determine the need for treatment. Patients with BEWE 2 score and TWES 1c, 2 scores were included in the study. Patients with bruxism and reflux were excluded. Patient satisfaction was evaluated by OHIP-14 questionnaire before and after treatment. The restorations were evaluated by 2 experienced observers and 1 inexperienced observer according to USPHS (United States Public Health Service) criteria. After the six-month observation period, 3 of 478 fillings failed (scored charlie). One of them is the total loss of restoration, the other two are in the form of a restorable fracture. Failed restorations were in the posterior teeth. According to OHIP-14 survey results, patient satisfaction increased compared to pretreatment. Within the limits of this study, composite restorations have been found sufficient to increase the vertical dimension, which decreases due to erosive tooth wear. In long-term clinical studies on this subject, it is emphasized that composite restorations are a medium-term, easy-to-apply, minimally invasive and economical treatment. Our study, which came to similar results in studies related but more long- term success of the restoration should be followed in order to talk about success.