Predicting informative spatio-temporal neurodevelopmental windows and gene risk for autism spectrum disorder
Otizm spektrum bozukluğu ̇için bilgi ̇verici zaman-uzamsal sinir gelişim aralığı ve gen riski tahmini
  1. Tez No: 650387
  2. Yazar: OĞUZHAN KARAKAHYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ERCÜMENT ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB), genetik sebeplerle ortaya çıkabilen, zihinsel gelişimi olumsuz etkileyen karmaşık bir hastalıktır. Karmaşık doğasından dolayı, bu hastalığa sebep olan risk genlerinin sadece küçük bir yüzdesi, gen dizileme çalışmaları sayesinde tespit edilebilmiştir. Bu hastalığa sebep olan etmenleri anlamak için, mutasyon yükü verisini gen ortak ifade çizgeleri ̈uzerinde kullanabilen bir derin öğrenme mimarisi tasarlandı. Ek olarak, hastalık için önem arz eden sinirsel gelişim periyotlarını tespit edebilmek için derin öğrenme modeline uzmanların karışımı modeli de eklendi. Bu uçtan uca eğitilebilen sistem, ̧cizge başına bir ağırlık öğrenerek bütün genler için bir olasılık atayabilmektedir. Modelimizin sonuçları, otizm geni risk tahmin gücünün en gelişmiş modellere kıyasla arttığını göstermektedir. En yüksek risk penceresi olarak talamus ve serebellum beyin bölgesinin mediyodorsal çekirdeğini ve yenidoğan/erken bebeklikten orta/geç çocukluk dönemine kadar olan periyot (0 ay - 12 yaş) belirlenmiştir. Sonuçlarımız, otizm ile alakalı bilinen anahtar biyolojik yollar ve gen hedefleri için iyi bir zenginleşmeye de işaret etmektedir. OSB ile ilişkili bir etiketi olmayan kopya sayısı değişikliği bölgelerinde risk geni olmaya aday birkaç gen gözlemlenmiştir. Yalancı-pozitif kesin referans genler, etiketlenmemiş olmasına rağmen OSB ile ilişkili olma olasılığı yüksek genler ve yüksek sıralamalı yalancı-negatif kesin referans genler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Autism Spectrum Disorder (ASD) is a complex neurodevelopmental disorder with a strong genetic basis. Due to its intricate nature, only a fraction of the risk genes were identified despite the effort spent on large-scale sequencing studies. To perceive underlying mechanisms of ASD and predict new risk genes, a deep learning architecture is designed which processes mutational burden of genes and gene co-expression networks using graph convolutional networks. In addition, a mixture of experts model is employed to detect specific neurodevelopmental periods that are of particular importance for the etiology of the disorder. This end-to-end trainable model produces a posterior ASD risk probability for each gene and learns the importance of each network for this prediction. The results of our approach show that the ASD gene risk prediction power is improved compared to the state-of-the-art models. We identify mediodorsal nucleus of thalamus and cerebellum brain region and neonatal & early infancy to middle & late childhood period (0 month - 12 years) as the most informative neurodevelopmental window for prediction. Top predicted risk genes are found to be highly enriched in ASD-associated pathways and transcription factor targets. We pinpoint several new candidate risk genes in CNV regions associated with ASD. We also investigate confident false-positives and false negatives of the method and point to studies which support the predictions of our method.