Batman ilinde Avrasya su samurunun, (Lutra lutra Linnaeus, 1758), yayılışı üzerine araştırmalar
Investigations on spreading of European otter, (Lutra lutra Linnaeus, 1758), in Batman province
  1. Tez No: 650388
  2. Yazar: BAYRAM YAVUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN YÜRÜMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, Ekim 2018-Ağustos 2020 tarihleri arasında Batman ilinde yayılış gösteren yaban hayatı ve biyolojik çeşitlilik açısından önemli olan su samurları (Lutra lutra Linnaeus, 1758) üzerine araştırmalar yapılmıştır. Her mevsim Batman il sınırları içinde bulunan Dicle nehri ve kollarını oluşturan Batman, Sason, Han, Garzan ve Pisiyar çayları ile baraj ve göletlerde doğrudan ve dolaylı gözlem yöntemleri kullanılarak arazi çalışmaları yapılmıştır. Arazi çalışmalarında gözetleme, video kamera, dürbün ve fotoğraflama çalışmaları ile su samurlarının varlığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Arazi çalışmaları sonucunda önceden belirlenen yirmi dört lokalitenin altısında su samurunun ayak izleri, dışkıları, yuva girişi, fotokapan görüntüsü ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, researches was conducted on European Otters (Lutra Lutra, Linnaeus, 1758), which are important in terms of wildlife and biological diversity that spread in Batman province between October 2018 and August 2020. Field studies were carried out using direct and indirect observation methods in the Tigris and its tributary Batman, Sason, Han, Garzan and Pisiyar streams, and dams and ponds at certain periods in every season. In the field studies, the presence of otters was tried to be determined by surveillance, video camera, binoculars and photography studies. As a result of the field studies, the footprints of the otter, their feces, the entrance to the nest, and the photo trap images were obtained in six of the predetermined 24 location.