Şanlıurfa ili Tektek dağları doğal meralarında farklı dozlarda su tutucu polimer uygulamasının mera verim ve verim unsurlarına etkisi
The effect of different doses of water retention polymer application on rangeland yield and yield components in natural rangelands of Tektek mountains of Sanliurfa province
- Tez No: 650389
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma; 6 farklı su tutucu polimer (0, 100, 150, 200, 250 ve 300 g/6 m²) dozunun meradaki bitki kompozisyonunun, kuru ot verimi, kuru madde verimi, kuru madde oranı, buğdaygil oranı, baklagil oranı, diğergil oranı, ham protein oranı, ham protein verimi ve otlatma kapasitesi gibi verim kompoonentleri üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla; 17 Kasım 2019 yılında Şanlıurfa'nın Tektek dağları doğal merasında, tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Deneme sonunda elde edilen verilere göre yapılan analiz sonucunda en iyi değerlerin 100 g polimer dozundan elde edildiğini göstermiştir. Polimer uygulaması genel olarak buğdaygil oranını artırırken, diğergil oranında düşüşe neden olmuştur. Sonuçlara göre rakamsal olarak en yüksek kuru ot verimi (47.36 kg/da), kuru madde verimi (42.11 kg/da), baklagil oranı (%7.44) ve otlatma kapasitesi (9.18 BBHB) 100 g polimer dozundan elde edilirken, rakamsal olarak en düşük kuru ot verimi (42.09 kg/da), kuru madde verimi (35.71 kg/da), baklagil oranı (%3.86) ve otlatma kapasitesi (8.16 BBHB) ise kontrolden (0 g) elde edilmiştir. Aynı zamanda rakamsal olarak buğdaygil (%75.90) ve ham protein verimindeki (3.96 kg/da) en yüksek değerler 150 g polimer dozundan elde edilirken, en düşük buğdaygil (%70.24) ve ham protein verimindeki (3.25 kg/da) değerler ise kontrolden (0 g) elde edilmiştir. Deneme sonuçlarına göre rakamsal olarak en yüksek kuru madde oranı (%90.56) 200 g polimer dozundan, en yüksek ham protein oranı (%8.40) 300 g polimer dozundan ve en yüksek diğergil oranı (%25.90) kontrolden (0 g) elde edilirken, en düşük kuru madde oranı (%84.66) kontrolden (0 g), en düşük ham protein oranı (%7.53) 100 g polimer dozundan ve en düşük diğergil oranı (%16.95) ise 150 g polimer dozundan elde edilmiştir. Polimer dozları arasındaki bu verim farklılıkları istatistiksel olarak önemli olmamasına rağmen, genel olarak 100 g polimer dozunun birçok incelenen özellikte öne çıktığını söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
This work; 6 different water-retaining polymers (0, 100, 150, 200, 250 and 300 g/6 m²) dose of the plant composition in the pasture, hay yield, dry matter yield, dry matter ratio, grasses ratio, legume ratio, other greens ratio, crude protein In order to determine the effect on yield components such as ratio, crude protein yield and grazing capacity; On November 17, 2019, in the natural pasture of the One Mountains of Sanliurfa, the random blocks were carried out in 3 replications according to the trial pattern. As a result of the analysis made according to the data obtained at the end of the experiment, it has shown that the best values were obtained from 100 g polymer dose. While the polymer application generally increased the wheat rate, it caused a decrease in the other rate. According to the results, the highest hay yield (47.36 kg/da), dry matter yield (42.11 kg/da), legume rate (%7.44) and grazing capacity (9.18 BBHB) were obtained from a 100 g polymer dose, while the lowest figures were Hay yield (42.09 kg/da), dry matter yield (35.71 kg/da), legume ratio (%3.86) and grazing capacity (8.16 BBHB) were obtained from the control (0 g). At the same time, the highest values in wheat (%75.90) and crude protein yield (3.96 kg/da) were obtained from 150 g polymer dose, while the lowest values in wheat (%70.24) and crude protein yield (3.25 kg/da) were obtained from the control ( 0 g) was obtained. According to the results of the trial, the highest dry matter ratio (%90.56) was obtained from the 200 g polymer dose, the highest crude protein ratio (%8.40) from 300 g polymer dose and the highest other ratio (%25.90) from the control (0 g) The low dry matter ratio (%84.66) was obtained from the control (0 g), the lowest crude protein ratio (%7.53) was obtained from the 100 g polymer dose and the lowest other ratio (%16.95) was obtained from the 150 g polymer dose. Although these efficiency differences between polymer doses are not statistically significant, it is possible to say that 100 g polymer dose in general stands out in many examined properties.