Leakage and contaminant transport in containment systems due to geomembrane defects
- Tez No: 65041
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
KISA ÖZET Son yıllarda su, kimyasal maddeler ve katı atık sızıntı sularının depolanması için inşa edilen geçirimsizlik sistemlerinde genellikle geomembran kullanılmaktadır. Bazı ülkelerde bu tür sistemlerde geomembran kullanılması zorunlu hale getirilmiştir. Evsel katı atıkların azaltılması için çeşitli yöntemler (geri dönüşüm, yakma gibi) uygulansa dahi belirli bir miktar atığın depolanması gerekmektedir. Bu atıkların depolanması için yine geomembran ile oluşturulmuş bir geçirimsizlik tabakası inşa edilmelidir. Geçirimsiz tabakaların performansı söz konusu olduğu zaman çeşitli sorular gündeme gelmektedir: Geçirimsiz tabakalar ne kadar geçirimsizdir? Bütün geçirimsizlik tabakalarından sızıntı olur, ama ne kadar? Geomembran ile oluşturulmuş geçirimsizlik tabakalarındaki sızıntı mekanizması nedir. Bu çalışmada bütün bu sorulan cevaplandırmak için detaylı bir araştırma yapılmış ve pratik dizayn yöntemleri bulmak üzere analitik bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışma, geosentetik kil tabakalarının kompakte edilmiş kil tabakalarına göre daha az sızıntı geçirdiğini göstermiştir. Ayrıca geomembran ile kil tabakası arasındaki kontağın kalitesinin de sızıntı miktarını önemli ölçüde azalttığını göstermiştir. Fakat kompate edilmiş kil tabakalarından geçen kirlilik geosentetik kil tabakalarına oranla daha azdır. Çünkü kirliliğin tabi zemine inmesi için gereken süre çok daha uzundur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Geomembranes are becoming the most commonly used material for the lining of containment facilities used to store water, chemicals or landfill leachate. The use of geomembranes is mandatory in some countries for the lining of certain types of waste containment facilities; hazardous waste landfills and liquid impoundment. Even when municipal solid waste reduction process are used (composting, recycling, incinerator) there still a substantial fraction of the waste which must be landfilled and, when landfills are located over an aquifer they should be lined. When the performance of the geomembrane lined facilities are in concern some questions arises like: How permeable are impermeable liners? All liners leak, including geomembranes, but how much? What are the mechanism of leakage through liners constructed with geomembranes? To answer these questions, a detailed review of leakage mechanism, published test data and an analytical study has been carried out with the goal of providing practical design recommendations. In particular, it appears that a GCL (geosynthetic clay liner) is more effective reducing the rate of leakage through the liner than a CCL. In addition the study shows that the effectiveness of the composite liners depends on the quality of the contact between the geomembrane and the underlying low permeability soil layer. However CCLs have advantage in the mass transport through the liner because of the large breakthrough times that is needed to a steady condition in terms of leakage rates.