Estimation of biomass and product concentrations from measured substrate concentration using an assymptotic observer
  1. Tez No: 65042
  2. Yazar: ALP KIRMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET C. ÇAMURDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Asimptotik gözlemci adı verilen bir durum gözlemcisi geliştirilerek substrat ölçümü derişiminden, kinetik bilinmemesine rağmen, ölçülemeyen durum değişkenleri kestirildi. Baştan beslemeli, ara beslemeli ve sabit yataklı bioreaktörlerde biokütle ve ürün derişimlerini kestirmek için sürekli ve kesikli asimptotik gözlemciler geliştirildi. Ara beslemeli ve sabit yataklı bioreaktörlerde, gözlemci, reaksiyon kinetiğini ve başlangıç durum değişkenleri derişimlerini kullanmaksızın ölçülemeyen durum değişkenlerini on-line olarak kestirdi. Baştan beslemeli bioreaktörlerde, başlangıç değerleri tam olarak bilindiğinde, gözlemci ve gerçek proses değerleri çakıştı. Aksi halde, bu reaktörlerde seyrelme hızı sıfır olduğundan, gözlemci gerçek proses değerlerini yakalayamadı.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT An observer, called asymptotic observer, is developed which is used to estimate the unmeasured state variables from the measurements of substrate concentration although the kinetics are unknown. For three types of bioreactors namely batch, fed-batch and fixed-bed both continuous and discrete asymptotic observers are developed to predict the biomass and product concentrations. It is observed that for fed-batch and fixed-bed type bioreactors the observer provides on-line estimates of the non-measured states without the use of the reaction kinetics and their initial values. As for the batch bioreactors, if the initial conditions are exactly known, observer and actual process coincide, otherwise convergence cannot be obtained since the dilution rate for this reactor is zero.