Changes on urban identity with the effects of socio-spatial policies: Gökçeada-Kaleköy (Castro) and Zeytinli (Aghioi Theodoroi) villages
Kentsel kimliğin sosyo-mekansal politikalarla değişimi: Gökçeada-Kaleköy (Castro) ve Zeytinli (Aghioi Theodoroi) köyleri
  1. Tez No: 650438
  2. Yazar: BÜŞRA MUNGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OCAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Birliktelik ve aykırılık çatışmasından doğan kimlik kavramı, bireylerin veya toplumların yaşam deneyimleriyle şekillenen bir kavramdır. Bireyler ya da toplumlar, sahip oldukları deneyimlerine dayanarak kendilerini diğerler gruplardan ayırmaktadırlar. Bu nedenle, küresel çağdaki toplumlarda kimlik yeniden oluşturulmakta ve yeniden tanımlanmaktadır.Kimlik kavramı, bireyler ve gruplar arası ilişkiler içerisinde önemli bir yer tuttuğu gibi kentler ve mimari ürünler açısından da doğal, kültürel ve sosyal yaşam normları açısından önemli bir yere sahiptir.Kentler, bireylerin gündelik hayat deneyimleri ve rutinlerinin geliştiği, ortak yaşanmışlıkları, hatıraları ve izleri özel tarihlerinin inşasına kültürel bir arka plan oluştururlar. Bu kapsamda taşıdıkları fiziki ve sosyal özellikleri kırılma noktaları kentlerin tarihleri ve kimliklerinin inşasında önemli bir yer tutmaktadır. Bu kapsamda kentsel mekân, kimliğin inşasında etkin bir faktör olarak belirirken aynı zamanda geçmişteki olayların yaşandığı ve farklı deneyimlerin cereyan edildiği fiziksel düzlemleri de oluşturmaktadır. Modern dönemle ortaya çıkan ulus-devletler ile birlikte toplumsal ve mekânsal olarak değişimler meydana gelmiştir. Bu kapsamda, belirli coğrafi ve siyasi sınır içerisinde bir arada yaşayan ortak bir geçmişi paylaşan farklı kimliklere yönelik homojenleştirme politikaları uygulanmaktadır.Bu durum kimlik inşası olarak adlandırılarak, bir bakıma, kendi öznelliğimizi diğerlerinden ayıran sınırların yeniden kurulmasıdır. Bu durum, küreselleşme sürecinin siyasal düzeyde yarattığı“kimlik sorunu”olarak tanımlanan olguyu; siyasal, kültürel ve mekânsal gibi birçok alanda köklü değişiklik oluşturmaktadır. Bu çalışma, modernizmden temel dönüm noktası olan ulus devlet kavramının, kent kimliği ve gündelik hayat pratiği üzerinde meydana gelen değişimleri vurgulamaktadır. Bu kapsamda, kimlik, mekân ve politik gücün kavramsal ilişkisi içerisinde, adanın modernleşme ideolojisinin yarattığı ulus devlet politikalarıyla, Gökçeada (Imroz)'nın değişen toplumsal ve mekânsal özellikleri incelenmiştir. Beş bölümden oluşan çalışmanın amacı; Gökçeada'da sosyo-mekânsal değişimin boyutlarını ve nedenlerini, farklı değişimlerin yaşandığı, iki örnek alan üzerinden araştırmaktır. Çalışma“Ulus-devlet politikalarından kaynaklanan sosyal ve mekânsal uygulamalar sadece yeni kimlikler yaratmakla kalmaz, aynı zamanda mevcut kimlikleri de güçsüz kılar.”hipoteziyle kurgulanmıştır. Bu kapsamda,mekânsal analizler yapılarak ve hava fotoğrafları kullanılmıştır. Ayrıca adada yaşayanların ve yazarın kişisel arşivindeki fotoğraf arşivlerinden yararlanılmıştır.Buna ek olarak, çalışmada 2019 yılından beri temsil heyeti yüksek on kişiyle derinlemesine görüşmeler yapılarak adanın dönemsel olarak kırılma noktaları belirlenmiştir. Ayrıca, görüşmecilere açık uçlu sorular sorulmuştur. Görüşmelerin iki amacı bulunmaktadır. Bunlardan ilki, fiziksel ve sosyal değişimin nedenini anlamak bir diğeri ise iki köyde meydana gelen değişimler anlamaktır. Giriş bölümünü takip eden ikinci bölümde, çalışma sınırları dahilinde kimlik olgusu, bireysel kimlik, toplum kimliği,mekân kimliği, kent kimliği ve kent kimliğine etki eden modernizm, küreselleşme ve gündelik hayat kavramlarıyla birlikte ele alınmıştır. Kavramsal çerçeve oluşturulmuştur. Üçüncü bölümde, Çanakkale'nin Gökçeada ilçesinin fiziksel ve sosyal karakterlerini incelemektedir. Gökçeada yerleşmelerinin incelenmesinin nedeni, değişimin boyutlarını saptamaktır. Fiziksel ve sosyal dokusu en fazla ve en az etkilenmiş olanları belirlemek üzere bu araştırma yapılmıştır. Bu kapsamda, 1923'ten günümüze kadar adanın kimliğini etkileyen ulus devlet politikaları tartışılacaktır.Tarihsel perspektifin yanı sıra adanın sahip olduğu Kaleköy(Castro), Dereköy(Shinudi), Zeytinli(Aghioi Theodoroi), Tepeköy(Agridia) ve Eski Bademli(Gliki) köylerinin kent kimliği açısından doğal,yapılı ve sosyal unsurlara yönelik kimlik unsurları da bu bölümde belirlenmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümde ulus devlet politikalarından en fazla etkilenen Kaleköy (Castro) ve köyler arasında kimliğini en fazla korunmuş olan Zeytinli (Aghioi Theodoroi) köyleri araştırma alanı olarak seçilmiştir. Bu iki köyün karşılaştırılmalı olarak ele alınması ile, kent kimlikleri doğal, yapılı ve sosyal çevreye yönelik kimlik ögeleri incelenmiştir. Bu kapsamda 1923-1966, 1966-1974 ve 1974-2020 tarihleri arasında olan dönemsel kent kimlikleri incelenmiştir. Bu dönemler imaj, kamusal alan, gündelik yaşam olmak üzere üç kısma ayrılmıştır. Böylelikle, Kaleköy (Castro) ve Zeytinli (Aghioi Theodoroi) köylerinin dönemsel kimlik ögeleri belirlenerek kentsel kimlik kavramları incelenmiş ve kentin özgün kimliğinin oluşmasında ve değişmesindeki rolleri açıklanmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda doğal, yapılı ve sosyal kimlik unsurları korunan, yok olan ve erozyona uğrayan kentsel ögeler olarak belirlenmiştir. Bu çalışmanın sonuçlarının değerlendirilmesinin en öncelikli amacı tarihi alanlarda kimlik kaybının nedenlerini anlamak olup kent kimliğinin korunması konusunda farkında olma durumunu artırmayı amaçlamaktadır. Günümüzde birçok yerleşim alanı özgün kimliklerini kaybetmekte ve kentsel belleğinde kayıplar meydana gelmektedir. Bunlardan biri olan Kaleköy (Castro) yerleşmesi özgün yapılı ve sosyal çevreye yönelik kimlik unsurlarında geri dönüşü olmayan kayıplar yaşamıştır.Bunun sebebi köyde yaşayan Türkiyeli-Rum nüfusunu adadan tamamen ayrılmasıdır. Bu köylerden farklı olarak Zeytinli (Aghioi Theodoroi) köyünün kimlik değerlerini korumasındaki en temel ise uygulanan projelere karşı nüfusunu büyük ölçüde koruyarak örgütlü olarak uluslararası ölçekte seslerinin duyurmasıdır. Zeytinli (Aghioi Theodoroi) köyü, sahip olduğu doğal,sosyal ve yapılı çevreye yönelik kimlik unsurlarının büyük bir kısmını koruyarak günümüze kadar ulaştırabilmeyi başarmıştır. Bu çalışma, kentsel kimlik kavramının yanısıra sosyo-kültürel çeşitlilik ve kültürel zenginliğe vurgu yaparak kentsel korumanın yollarını aramaya ve restorasyon çalışmalarına ışık tutmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of identity, arising from the conflict of unity and contradiction, has an important place in the relations between individuals and groups. For instance, in terms of natural, cultural and social life norms, cities and architectural products. Also, social living norms that provide the formation of cities and architectural products are formed by the daily life experiences, routines, memories and traces of individuals. However, modernism has been a turning point in identity and daily life. Along with modernism, the concept of identity emerges as a phenomenon shaped in a social and historical process. Together with the nation-states emerging in the modern era, homogenization policies are implemented for different identities that share a common history living together within a certain geographical and political border. At that, identity building is a process of re-establishing borders that separate our subjectivity from others and redrawing maps of our location. The phenomenon, defined as the“identity problem”created by the globalization process at the political level, brought about radical changes in many areas such as political, cultural and spatial. This study emphasizes the changes in urban identity phenomenon in the period during modernism. In this context, the social and spatial change of Gökçeada (Imroz) has been examined on the axis of urban identity and nation-state politics. Thus, the aim of the study is to investigate the dimensions and reasons of socio-spatial change in Gökçeada (Imroz) on two sample areas where different changes are experienced. The scope of the study is basically constructed with the hypothesis that“social and spatial practices resulting from nation-state policies not only create new identities but also weaken existing identities”. In this thesis, urban analyzes were made and aerial photographs were used. Also, photographs from the island residents and the author's personal archives were used in the study. Thus, in the study, in-depth interviews were conducted with ten high representative delegates, and the breakpoints of the island were determined periodically. Also, there are two purposes to the in depth interview: the first aim is to understand the reason for physical and social change in the whole of Gökçeada and the other aim is to reveal the reasons for the change in two villages where it was experienced in different dimensions. The study in itself consists of five parts. Following the introduction, in the second part, the phenomenon of identity consists of self-identity, social identity, space identity, urban identity and modernism, globalization and everyday life, which have an impact on urban identity, are discussed together. Thus, the conceptual framework was created in the study. In the third part, it examines the physical and social characters of Gökçeada (Imroz) district of Çanakkale. The reason for studying Gökçeada settlements is to determine the extent of the change. This research was conducted to determine those whose physical and social texture was most and least affected. Also, nation-state policies will be discussed affecting the identity of the island in the period from 1923 to the present. Besides the historical perspective, the natural, built and social identity elements of Kaleköy (Castro), Dereköy (Shinudi), Zeytinli (Aghioi Theodoroi), Tepeköy (Agridia) and Old Bademli (Gliki) villages are also determined in this section. The fourth part, Kaleköy (Castro), which was most affected by the nation-state policies on the island, and Zeytinli (Aghioi Theodori) village, which was least affected by the nation-state policies, were selected as a case study. By addressing these two villages comparatively, the urban identity of the villages was examined naturally, constructively and socially as environmental elements. Thus, the periodic features of the island between 1923-1966, 1966-1974 and 1974-2020 were analyzed. These periods consist of three parts: image, public space and daily life. The concepts of identity for the natural, social, built environment have been examined in three ways: lost values, conserved values and eroded values. Also, the roles of the city in creating and changing its original identity were intended to be explained. The evaluation of the results of this study is important both for comprehending the causes of identity loss in historical areas and expanding awareness of the protection of urban identity. Today, many residential areas lose their original identity and this situation brings losses in their urban memory. Kaleköy (Kastro) settlement, which went through one of these, experienced irreversible losses in terms of urban identity. The reason is that the Turkish-Greek population living in the village is completely separated from the island. On the other hand, the village of Zeytinli (Aghioi Theodoroi) has succeeded in preserving a large part of its natural, social and built environmental identity elements by creating an identity of resistance against the nation-state projects implemented. The village of Zeytinli (Aghioi Theodoroi), on the other hand, has managed to preserve a large part of its natural, social and built environment identity elements by protecting its population to a large extent against the projects implemented and by making its voices heard on an organized international scale. In this study; it is aimed to raise awareness and guide similar works on the island by highlighting the profile of the urban's identities and images that are conserved, eroded, or lost on the island. The study also underlines the importance of social diversity and cultural wealth. In this context, it aims to search for ways of urban conservation and to shed light on restoration works.