Artroskopik ve mini açık onarım yapılan rotator manşet yırtıklarının uyku kalitesi açısından karşılaştırılması
Comparison of sleep quality of arthroscopic and mini open repaired rotator cuff tears
  1. Tez No: 650465
  2. Yazar: ERDOGAN DURGUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM DENİZ CANBEYLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Rotator manşet yırtıkları, kişilerin fonksiyonelliğini bozarak gündelik yaşamını olumsuz etkileyen omuz problemlerinin başında yer alır. Rotator manşet yırtığı olan hastalarda ciddi seviyelere ulaşan uyku bozuklukları oldukça sık görülmektedir. Bu çalışmada artroskopik ve mini açık onarım yapılan rotator manşet yırtıklarının uyku kalitesi açısından karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Şubat 2020 - Mayıs 2020 tarihleri arasında kliniğimize rotator manşet yırtığı tanısı ile başvuran ve cerrahi olarak tedavi edilen 71 hasta (45 kadın ve 26 erkek; ortalama yaş 55,28±8,18(39-75)) bu prospektif çalışmaya dâhil edilmiştir. Hastalara uygulanan cerrahi tipi sorumlu cerrah tarafından hastaların şikayetlerine, fizik muayene bulgularına ve MRG bulgularına göre karar verilerek uygulanmıştır. Hastalara, ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 2, 4, 12 ve 24. haftalarda Vizüel Analog Skalası (VAS), Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), Basit omuz testi (SST) ve Tek Değerlendirmeli Sayısal Değerlendirme (SANE) testleri uygulanmış olup veriler hasta dosyalarına kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Rotator cuff tears are one of the major shoulder problems that negatively affect the daily life of people by disrupting their functionality. Severe sleep disorders are quite common in patients with rotator cuff tears. In this study, it was aimed to compare rotator cuff tears with arthroscopic and mini open repair in terms of sleep quality. Material and Method: Seventy-one patients (45 females and 26 males; mean age 55.28 ± 8.18 (39-75)) who applied to our clinic with a diagnosis of rotator cuff tear between February 2020 and May 2020 and were treated surgically were included in this prospective study. The type of surgery applied to the patients was decided by the surgeon in charge of the patients' complaints, physical examination findings and MRI findings. Visual Analogue Scale (VAS), Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), Simple Shoulder Test (SST) and Single Assessment Numerical Assessment (SANE) tests were applied to the patients preoperatively and at 2, 4, 12 and 24 weeks after surgery have been saved to files.