Experimental and numerical investigation of flow under radial gates
Radyal kapaklardaki akımın sayısal ve deneysel olarak incelenmesi
- Tez No: 650516
- Danışmanlar: PROF. DR. METE KÖKEN, PROF. DR. İSMAİL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Radyal kapaklar dolusavaklarda sıklıkla kullanılmaktadır. Kısmi kapak açıklıklarında kapaktan geçen debi 60'lı yıllarda yapılan deneylerden elde edilen ampirik formüllerle hesaplanmaktadır. Lakin bu formüllerden elde edilen debi değerleri ile sonlu hacim yöntemine dayalı sayısal hesaplamalar ve hidrolik modellerden elde edilen değerler arasında farklılıklar olabilmektedir. Bu çalışmanın amacı bu farklılıkların kaynağının tespit edilmesidir. Bu amaç için farklı kapak konfigürasyonlarında deneysel ve sayısal çözümlemeler yapılmıştır. Çok sayıda sayısal simülasyondan ortaya çıkan eğilimlerden yararlanılarak çalışmanın sonunda yeni bir debi denklemi türetilmiştir. Bir hidrolik ve iki geometrik değişkenden oluşan önerilen denklem, tasarımcıların herhangi bir uğraştırıcı anahtar eğrisine ihtiyaç duymadan debiyi kolayca hesaplamalarını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Radial gates are commonly used in spillways. At partial gate openings empirical equations, which were obtained from experimental work conducted in 60's, are used to calculate the discharge passing through. However, there are some discrepancies between the discharge values obtained from these equations and the ones from numerical calculations based on finite volume method and hydraulic models. It is aimed to put forward the source of these differences. For this purpose, experiments and numerical calculations were conducted for different gate configurations. By making use of the trends emerging from numerous numerical simulations, a novel discharge equation was derived at the end of the study. The proposed equation, which has one hydraulic and two geometric parameters, will allow designers to calculate the discharge easily without need of any tedious rating curves.