An Application of a human resource management model
Bir insan kaynakları yönetim modeli uygulaması
- Tez No: 65053
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA KAYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Günümüzde, stratejik üstünlük sağlamak için insan kaynaklan yönetiminin önemi artmaktadır. Bu durumda, karar vericilerin insan kaynaklan yönetiminin nasıl önemli bir rekabet faktörü olabileceğini daha iyi anlamalarına yardımcı olacak bazı yönetim araçları gereklidir. Bu çalışmanın birinci bölümünde, iki ana modülden oluşan bir insan kaynaklan yönetim modeli sunulmaktadır: însan kaynaklan bilgi modülü ve“öğrenme”odaklı performans göstergeleri modülü. Burada, modelin Türkiye' de bir firmadaki uygulamasından bazı sonuçlar da verilmektedir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise insan kaynaklan planlaması üzerinde durulmaktadır. Bu konuda geliştirilmiş analitik modeller gerçek sistemler için aşın kısıtlayıcı olabilmektedir. Bu nedenle, planlama aşamasında kullanılabilecek bir benzetim modelinin geliştirilmesi uygun görülmüştür. Hazırlanan benzetim yazılımı, yönetime farklı politikaların sonuçlarım analiz etme olanakları sunmakta ve böylece alternatif politikaların oluşturulmasına yardımcı olmaktadır. Yazılımın kullanımı, bir içecek firmasındaki örnek uygulamayla tanıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Today, human resources management is becoming more important to gain a strategic advantage. There is a definite need to develop some management tools to assist decision makers better understand how human resources management can be a valuable competitive factor are necessary. In the first part of mis study, a human resources management model which has two main modules is introduced: a computerized human resources information module and a performance indicators module based on“learning”concept. Here, some results of the model application in a Turkish firm are given. The second part of this study focuses on the human resources planning. The analytical models developed for this purpose may be too much restricted in view of the real systems. Therefore, it is preferred to construct a simulation model to be utilized during the planning phase. The developed simulation software offers the managers an opportunity to investigate alternative policies by analyzing their results. The use of the software is illustrated through an application in a Turkish beverage company.