An Imolementation of the multiple treveung salesman problem to an operations sequencing problem arising in automated printed circuit board assembly environments
Otomatik baskılı devre kartı montaj ortamlarında ortaya çıkan operasyon sıralanması problemine çoklu gezgin satıcı probleminin uygulanması
  1. Tez No: 65052
  2. Yazar: AHMET TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN OR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
VI ÖZET Baskılı Devre Kartı Montaj (BDKM) işlemi, elektronik parçaların özel olarak tasarlanmış bir kart üzerine, istenilen fonksiyonların elde edilmesi amacıyla yerleştirilmesi olarak tanımlanabilir. Bu işlem genellikle dakikada 250 parçaya kadar montaj yapabilen, bilgisayar kontrollü otomatik çakma makinaları tarafından gerçekleştirilir. Bu montaj süresince parçaların yerleştirilme sırası, toplam çakma süresini, dolayısıyla makina verimini önemli ölçüde etkileyebilir. İyi bir çakım sırası bulmak için, kullanılan makinanın tipine göre değişen, eniyileme problemlerinin çözülmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, BDKM problemi özel bir tip makina için (Rulo besleyici, sabit kafa, hareketli ve dönen tabla) Çoklu Gezgin Satıcı Problemi (ÇGSP) olarak modellenmiş ve çözüm metodları önerilmiştir. Parçalar mümkün olan dört tabla açısının birinde çakılmaktadır (0, 90, 180, 270 dereceler), bu parçalardan bir kısmının belirlenmiş bir tabla açısında çakılması gerekirken, bazı parçalar iki ya da dört açıdan herhangi birinde çakılabilir. Elde edilen sonuçlar, halen pratikte kullanılmakta olan yöntemle, rastgele oluşturulmuş problemler çerçevesinde karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Printed Circuit Board Assembly (PCBA) operation may be defined as the set of operations consisting of placement of electronics components on the specifically designed board in order to obtain some specific functions. Such operations are usually performed by the use of Computer Numerically Controlled (CNC) placement machines, which are able to place up to 250 components per minute. During the assembly operations, the placement sequence of components may influence the total placement time and accordingly machine efficiency considerably. Depending on the type of machine used for these operations, different Operations Research models may be deployed and solved in order to obtain a good component placement sequence. In this study, the PCBA problem is modelled and solved as a Multiple Traveling Salesman Problem (MTSP) for a specific type of machine: placement machines with sequencing tape, stationary placement head, and moving and rotating carrier board. The components are placed in one of the four possible placement angles (0, 90, 180, 270 degrees), where the required placement angle is fixed for some components and has two or four alternatives for the others. The results are compared with the current practical application for a set of randomly generated problems.