Design and analysis of construction project information system
İnşaat projeleri bilgi sistemi tasarımı ve analizi
  1. Tez No: 65055
  2. Yazar: BÜLENT DEMİRKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY AŞKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
VI ÖZET Etkili bir proje yönetimi, bilgisayar entegrasyonu ile gerçekleştirilebilen verilerin yerinde ulaşması ve kontroluna bağlıdır. Bu çalışma, "İnşaat Projeleri Bilgi Sistemi (ÎPBS) diye adlandırılan, inşaat proje yönetimi için bilgi işlem analizi ve dizaynım sunmaktadır. İPBS'nin dizaynında göz önüne alınan fonksiyonlar; finansal yönetim, insan kaynaklan ve genel yönetim alt fonksiyonlarıyla idari ve finansal fonksiyon, maliyet hesaplaması, faaliyet yönetimi, kaynak planlaması, tasarım ve çizim, zaman yönetimi ve kontrol alt fonksiyonları ile teknik ve mühendislik fonksiyonu; defter tutma ve muhasebe, şantiye üretimi ve şantiye ilerlemesi alt fonksiyonları ile şantiye yönetim fonksiyonudur. Bu çalışmada uygulanan bilgi sistemi analiz ve dizaynı, mantıksal işlem modellemesi, mantıksal veri modellemesi, ilişkisel modelleme ve bilgisayar modellemesi gerektirmektedir. Verinin sistemde izlediği yolu gösteren mantıksal veri akış diagramları mantıksal işlem modelleme aracı olarak kullanılmaktadır. Mantıksal veri modellemesi, verinin mantıksal açıdan nasıl gruplandığını ve gruplar arasındaki ilişkilerin tanımlandığı nesne ilişki diagramları ile oluşturulmaktadır. İlişkisel veri modellemesi, mantıksal veri modellemesinin nesne ve ilişkileri ile veritabanı olarak uygulanmasıdır. Bilgisayar modellemesi spesifik bir veritabanı sistemi esası üzerine konan ilişkisel veri tabanı ile ilgilidir. Veritabanı sistemi olarak, veritabanı tanımlaması ve veritabanı uygulama oluşturması açısından geniş kolaylıklar sağlayan Microsoft Access kullanılmaktadır. -
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Effective project management depends on good access and control of data which can be done by computer integration. This study proposes an information system analysis and design for construction project management which is named as Construction Project Information System (CPIS). The construction project management functions considered for the design of the CPIS are administration and finance function with subfünctions as financial management, human resource, general management; engineering and technical function with subfünctions as cost estimation, scope management, resource planning, time management, control, design and drawing, and site management function with subfünctions as bookkeeping and accounting, site production and site progress. The information system analysis and design method implemented in this study requires logical process modeling, logical data modeling, relational data modeling, and computer modeling. Logical data flow diagram is used as a tool for logical process modeling which shows the path of the data in the system. Logical data modeling is developed by drawing entity relationship diagrams to illustrate how the data is logically grouped and the relationships between these groupings are defined. The relational data model is the implementation of the logical data model with its entities and relationships as a relational database. Computer Modeling deals with a relational database based upon a specific database system. Microsoft Access which provides extensive facilities for database definition and database application development is used as the database system. - t, » «i