Bilgisayar destekli yapı tasarımı sistemi için maliyet ve malzeme belirleme işlemleri
  1. Tez No: 10238
  2. Yazar: K.GÜMRAH ORHUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. EMRAH ORHUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Bilgisayarın her ortama girdiği günümüzde artık tüm işlemler büyük bir hızla bilgisayara aktarılmaya başlanılmıştır. Özellikle inşaat sektörü maliyet, muhasebe, stoklama, mimarlık ve mühendislik hizmetleri, şantiye yapım aşamaları ve yan sektörleri ile çok geniş bir şekilde bilgisayardan azami ölçüde yararlanmaya en uygun ve en çok gereksinim duyulan iş alanlarının başında gelmektedir. Bu çalışmada. Bilgisayar Destekli Tasarım(BDT) ile bir yapının tasarımından yapım' aşamasına kadar olan geçişte, kaba inşaat yapımının yansına yakın bir süre alan öninceleme, projelendirme, mühendislik ve sonuç olarak ta maliyet + malzeme faktörleri incelenmiş, yapılan uzun süreli etüd ve analizlerden sonra meydana getirilen sistemin, veri ve dokümanların bilgisayara aktarılması için yoğun bir uğraş verilmiştir. Yapılan bu çalışmada sistemin kullanıcılara yatkın olabilmesi için kolaylıklar sağlanmaya ve ekran görüntüleri kullanıcıların anlayacağı düzeye getirilmeye ve daha efektif olarak kullanım ortamı yaratılmaya çalışılmıştır.Maliyet analiz ve malzeme belirleme işlemlerinin bilgisayara aktarılması ile, süre ve emek kaybı en aza indirilmiş, konu ile ilgili dokümanların dosyalanması ile sağlam ve devamlı kullanılabilir bir veri tabam ortamı ve genelde bir çok yapım işinde kullanılabilecek birim fiat listeleri, hesaplama sistemi ve malzeme + nakliye listeleri oluşturulmuştur. Sistemin tümleşik olarak çalışması durumunda, yapının tasarımcısı tasarımının her evresinde gereksinme duyduğu bilgi alışverişini çok kolay ve seri olarak yapabilecek ve değişik seçeneklere göre proje ve maliyet faktöründeki değişiklikleri anında görecek ve kesin kararını verip projeyi en kısa zamanda sonuçlandırabilecektir. İnşaat ve Bilgisayar Mühendisliği ortak uğraşısı olarak gerçekleştirilen bu çalışmanın, sürekli bir yenilenme ve gelişme gösteren Bilgisayar Destekli Tasarım ortamındaki çalışmalara yeni bir sayfa eklenmesi yönünden başarılı olduğu veaynı dalda yapılacak yenilik ve çalışmalara büyük bir alt yapı oluşturduğu açıktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY As computers are entering every environment, all operations are being computerized/The construction sector Is a business field where computer usage Is highly appropriate and needed for cost estimation, financial accounting, stock control,architectural and engineering services, and construction management. In this thesis, the use of computers in cost estimation and bill-of-materials preparation has been studied. Within the framework of the Computer-Aided Design Research Project at Ege University, DORCAD Computer-Aided Building Design system has been developed. DORCAD system provides support to the architect, civil engineer and the builder in architectural design and drafting, in engineering design and drafting and in cost estimation and the preparation of bill-of-materials.The system is composed of three subsystems: Architect,Expert Critiques and Materials+Cost.The Materials+Cost subsystem has been designed and developed as an integral part of the system and also as an independed package.The Materials+Cost software has been implemented in dbase HI and is described in ÖNEL, 1990). This thesis includes an analysis of the cost estimation and the preparation of bill-of-materials and contains the specifications for the Materials-Cost software. The procedures for cost estimation are based on the unit prices of the Bayındırlık ve İskan Bakanlığı.The software has been designed to use market prices in the calculations if desired.The construction costs are broken down into the following elemental categories:foundations,building shell, interiors, and mechanical/electrical systems.The calculations for the building shell and the interiors are based on the Bayındırlık unit prices including 300 items out of the 600 items listed in Bayındırlık Birim Fiyat ve Rayiçleri.The other cost categories are obtained using global ratios or approximations. At the present, the Materials+Cost package works as a self-contained program getting the project information from the user.