Case study on repair and strengthening of an eartquake damaged building
  1. Tez No: 65060
  2. Yazar: ÖMER ALTUĞ AKÇAYLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
IV ÖZET Betonarme binaların tamiri ve güçlendirilmesi hakkında genel bilgiler ve bazı kriterler anlatılmıştır. Hasar tesbit metodları ve teknikleri, tamir, güçlendirmede kullanılan malzemeler ve bunların teknik özellikleri, uygulama alanları, bazı betonarme elemanların değişik teknikler kullanılarak tamiri ve güçlendirilmesi işçilik, mimari gereklilikler ve uygulama araçları bakımından karşılaştırılmıştır. Perde duvarlar, kanat duvarlar, dolgu duvarlar ve çelik bazlı kuvvetlendirme yöntemleri açıklanmış ve karşılaştırılmıştır. Bu yöntemlerden ikisi, perde duvar ve çelik kuşaklama, durum analizi için seçilmiştir. Dinar depremi ile ilgili genel bilgiler verilmiş, bir durum analizi yapılmıştır. Seçilen N028 binasının kuvvetlendirilmesi perde duvar ve çelik kuşaklama yöntemi ile tasarlanmış, sayısal bir örnek verilmiştir. Kayma etkisinin ne kadarının yeni sistem tarafından alındığını, binanın etkili periyodunu, işçilik, uygulanabilme, malzeme ve maliyeti kapsayan bir karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT A general information and basic criteria about repair and strengthening of reinforced concrete structures is mentioned. Damage evaluation methods as well as damage evaluation techniques, materials used in repairing and strengthening, application areas, repairing and strengthening of some reinforced concrete elements by means of different techniques are discussed considering labour, architectural requirements and equipment. Strengthening by use of additional structural reinforced concrete elements, such as, shear walls, wing walls, infills and steel based systems are explained. Comparison is done among them, and two of them are selected for the case study. A case study, Dinar Earthquake, is illustrated, for the chosen N028 Building additional structural elements are designed using shear wall and steel bracing method, a numerical example is given. A comparison is done considering shear forces taken, dominant period of the building, labour, applicability, equipment and cost.