A New test device and method: Geotextile-soil interface cylindrical test (GICT)
- Tez No: 65061
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN BAYKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
İnşaat mühendisliğinde geosentetiklerin kullanımı geoteknik problemlerin çözümünde son derece etkili olduğu için çok geniş bir uygulama alanına yayılmıştır. Zemin ile geosentetik veya geosentetik ile geosentetik arasındaki sürtünme etkileşim parametrelerinin tespit edilmesi için yapılan araştırmalarda artış gözlenmiştir. Araştırmacılar, zemin ile geotekstil arasındaki kesme mukavemeti parametrelerinin tespiti için pek çok deney aleti ve metodunu kullanmaktadırlar. Bu deney aletlerinin hepsinin kendilerine özgü iyi ve kötü yanlan vardır. Bu çalışmada, Geotekstil-zemin Etkileşimi Silindirik Testi (GEST) adlı yeni bir deney aleti ve metodu geliştirilmiştir. GEST geotestil ve zemin arasında etkileşim deneylerinin yapılması için kullanılmıştır. Geotekstil bir silindirik blok etrafına yapıştırılarak sarılmış ve normal gerilmenin radyal olarak uygulandığı zemin içinde döndürülmüştür. GEST'in diğer test cihazlarına göre pek çok avantajları bulunmaktadır. Diğer etkileşim test aletlerinden farklı olarak, sınırsız ve sürekli yer değiştirme ve testler sırasında sabit kesme yüzey alam elde edilmektedir. GEST' de makina sürtünmesi, yüklemedeki eksantriklik ve sınır etkileri azaltılmıştır. Cihazın basit bir yükleme sistemi vardır ve çevrimsel yüklemelere olanak sağlar. GEST sabit kesme ve yan sabit kesme test biçimlerinde, yüzeyler arasındaki kesme parametrelerinin belirlenmesinde kullanılır. Basit değişikliklerle alet çekme, geosentetik-geosentetik veya geogrid-zemin etkileşimleri için de kullanılabilir. Ayrıca numune boyutlarının değiştirilebilir olması araştırmacının aynı aletle değişik numuneler üzerinde testler yapabilmesini sağlar. Geotekstil ve zemin numuneleri üzerinde, GEST ve 10x10 cm'lik konvansiyonel basit kesme kutusunda, sabit kesme deneyleri yapılmıştır. Çok gevşek ve sıkı durumlarda hazırlanmış iki tip kum numuneleri ile dört tip geotekstil üzerinde etkileşim testleri yapılmıştır. Denenen geotekstiller polimer tipi, üretim yöntemi, çekme dayanımı, sıkışabilirlik ve kalınlık gibi değişik mühendislik özelliklerine sahiptir. GEST'den elde edilen sonuçlar basit kesme kutusundan elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır. GEST sonuçlarının tekrar edilebilir ve karşılaştırılabilir olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of geosynthetics in civil engineering has covered a wide range, as they are effective in solving geotechnical problems. There has been a significant increase in the research for determination of interface friction properties of soil to geosynthetic or geosynthetic to geosynthetic interaction in geotechnical engineering. For the time being, a number of test devices and methods are utilized to determine the soil-geotextile shear strength parameters by the researchers. All these interface test devices had their own advantages and disadvantages associated with the type of the device. A new interface testing device, Geotextile-soil Interface Cylindrical Test (GICT) is developed in this study. The GICT is used to perform interface tests between soil and geotextile. The geotextile is glued around a cylindrical block and rotated in a soil sample where the normal load is applied radially. It has many advantages over the existing interface test devices. Unlike of the other interface devices, unlimited and continuous displacement and constant shear area are achieved during the tests. Machine friction, load eccentricity and boundary effect on the sheared sample are minimized in the GICT. It has a simple loading system and suitable for cyclic loading. The GICT is useful to determine theinterface shear parameters by testing the samples in the fixed shear or partially fixed shear testing modes. By a simple modification on the device geosynthetic to geosynthetic or geogrid interface tests and pullout tests can be performed. Also, the advantage of possibility to change the dimensions of shear samples enables the researcher to test various size samples in just one device. Fixed shear interface tests were performed in the Geotextile-soil Interface Cylindrical Test device and in a conventional 10 by 10 direct shear box. Two types of sands at very loose and dense states were tested in four types of geotextile interfaces. The tested geotextiles have different engineering properties, such as, polymer type, manufacturing method, tensile strength, compressibility and thickness. The results obtained from the GICT were compared to those obtained from the fixed shear tests in the direct shear box. The GICT gave reproducible and comparable results.