Ölüm zamanı tayini amacıyla standardize edilmiş sıçan ısırık izlerinin zamana bağlı değişiminin kantitatif yöntemlerle analizi
Quantitative analyses of time-based alterations of standardized rat bite traces for postmortem interval estimation
  1. Tez No: 650600
  2. Yazar: FEYZA NUR OLUTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN EKİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Antropoloji, Forensic Medicine, Anthropology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kalıntıların, ölümden bulunmalarına kadar geçen süreci adli tafonomi inceler. Adli bilimlerin en büyük problemlerinden biri ölüm zamanı tayinidir. Çünkü ölümün üzerinden geçen süre arttıkça çevresel faktörlerin kalıntılar üzerindeki etkisi de artar. Bu da tafonomik etmenlerin ölüm zamanı tayininde kullanılması için yapılan çalışmaların gerekliliğini göstermektedir. Kalıntıları etkileyen en temel biyolojik faktör, kalıntıların bulunduğu çevredeki faunal çeşitliliktir. Bu çalışmada şehir ortamının temel unsurlarından biri olan sıçanların, kemik doku üzerinde bıraktıkları izlerin ölüm zamanı tayininde kullanılabilirliği üzerine bir deneysel bir araştırma yapılmıştır. Bu çalışmada 11 dişi ve 11 erkek ergin sıçan kullanıldı. Denekler, bireysel ve gruplar halinde kafeslere yerleştirildi. Her kafese bir tane olmak üzere başlangıç hacimleri MikroBT ile ölçülmüş domuz humerus kemiği koyuldu. 5 gün süreyle, her 24 saatte bir bu kemiklerin MikroBT ile dijital görüntüleri alındı. Alınan dijital verilerin, 3DSlicer adlı yazılım ile 3B rekonstruksiyonları yapıldı ve hacimlerindekigünlük değişim miktarları hesaplandı. Elde edilen veriler, sıçanların 24 saatlik süreler içinde kemik dokuda yaptıkları deformasyonun istatistiksel olarak anlamlı olduğunu göstermektedir. Sıçanların cinsiyetleri ve günlük kemirme miktarları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamaktadır. Tekil ve grup halindeki sıçanların kemirme miktarları sayısal olarak farklılık göstermekle birlikte oransal olarak özdeştir.
Özet (Çeviri)
Forensic tafonomy examines the process of remains from the time of death to found. One of the prominent problems of forensic science is estimation of postmortem interval. Because as the time after death extends, the impact of environmental factors on remainsalso increases. And this indicates the necessity of the studies for the use of taphonomic factors in the estimation of the time of death. The main biological factor affecting the remains is the faunal diversity in the environment where the remains are located. In this study, an experimental research was conducted on the convenience of the rats, which are one of the basic elements of the city environment, from the bites on the bone tissue to estemination of postmortem interval. In this study, 11 female and 11 male laboratory rats were used. Subjects were placed in cages individually and in groups. Swine humerus bones, the initial volumes of which were measured by MicroCT, was placed in each cage. Digital images of these bones were obtained with MicroCT at every 24 hours for 5 days. 3D reconstructions were created with the 3D Slicer softwareand daily changes in volumes were calculated. The data obtained indicated that the deformation which made by ratsin osseous tissue within 24 hours is statistically significant. There was no statistically significant difference between the sex and daily bone modification amounts of rats. The amount of the volume alteration in bones which have been made by single rat activity or by rat groups is different but is proportionally identical.