Low back pain and affecting factors in nurses working in the surgery department in palestine
Filistin'de cerrahi bölümlerde çalışan hemşirelerde bel ağrısı ve etkileyen faktörler
- Tez No: 650599
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
İnsanın var olduğu her alanda çalışan hemşirelerin çalışma ortamları ve iş yükü değişebilmektedir. Bu nedenle hemşirelerin iş sağlığı problemi yaşama riskleri yüksektir ve çalıştığı alana göre farklılık göstermektedir. Bel Ağrısı Hemşirelik mesleğinde en büyük tehlikelerden biri olarak kabul edilmektedir. Özellikle cerrahi bölümünde çalışan hemşireler; uzun süreli hasta bakımı, yatak içi hareketler ve pozisyon verme sırasında vücudun bazı kısımlarına aşırı basınç / aşırı yüklenme, uygun olmayan duruş ve cerrahi sonrası hasta bakımı için daha fazla zaman harcama gereksinimi gibi nedenlerle bel ağrısı yaşayabilmektedir. Bu çalışma Filistin Gazze'deki hastanelerin Cerrahi bölümlerinde çalışan hemşireler arasında bel ağrısının sıklığını ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmanın tasarımı kesitsel çalışma'dır. Çalışmada veri toplama aracı olarak 'Tanıtıcı Bilgi Formu' ve 'Oswestry Bel Ağrısı Ölçeği' kullanılmıştır. Hazırlanan bilgi formu ve ölçek araştırmacı tarafından cerrahi bölümlerde çalışan hemşirelere vardiyalarında ki uygun bir saatte doldurulmuştur. Çalışamaya Gazze şehrinde bulunan 5 hastanenin cerrahi bölümünde çalışan toplam 150 hemşire gönüllü olarak katılmıştır. Evrenin tamamına ulaşılmıştır. Veri analizi için; yüzdeler, ortalama, Kruskal Wallis Testi ve Mann-Whitney U testleri kullanılmıştır. Çalışma sonuçları cerrahi bölüm hemşireleri arasında bel ağrısı sıklığının % 34 olduğunu göstermiştir. Ağrı prevalansı erkeklerde% 49, kadınlarda% 51 olarak belirlenmiştir. Hemşirelerin Oswestry bel ağrısı ölçek puanının 5.21±4.2 olduğu saptanmıştır. Hemşirelerin medeni durumu, hemşire olarak çalışma yılı, cerrahi departmanda çalışma süresinin Oswestry Bel Ağrısı Engellilik Anketi puanlarını etkilediği ve gruplar arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir (p≤0.001). Bel ağrısı yaşayan hemşirelerin tamamı bel ağrılarının mesleklerinden kaynaklandığını ve iş dışında yaşamlarını olumsuz etkilediğini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Where is humans exists The working environment and workload of nurses working in every field can change. For this reason, the risks of nurses having an occupational health problem are high and differ depending on the field they work. Low Back Pain is considered one of the biggest hazard in the nursing profession. Especially the Nurses who working in the surgical department; Long-term patient care may experience low back pain due to excessive pressure / overload on some parts of the body during in-bed movements and positioning, improper posture, and the need to spend more time on patient care after surgery. This study was conducted to determine the frequency and effects of low back pain among nurses working in Surgical departments of hospitals in Gaza, Palestine. The design of this study is cross-sectional study.“Introductory Information Form”and“Oswestry Low Back İndex”were used as data collection tools. The information form and the index prepared were filled in by the researcher to the nurses working in the surgical departments at a convenient time in their shifts. A total of 150 nurses working in the surgical department of 5 hospitals in Gaza participated in the study voluntarily. The entire universe has been reached. For data analysis; Percentages, mean, Kruskal Wallis Test and Mann-Whitney U tests were used. The results of the study showed that the frequency of low back pain among surgical nurses was 34%. Pain prevalence was determined as 49% in men and 51% in women. Nurses' Oswestry low back pain score was found to be 5.21 ± 4.2. It was determined that the marital status of nurses, the year of working as a nurse, the duration of work in the surgical department affected the Oswestry Low Back Pain Disability Questionnaire scores and the difference between the groups was statistically significant (p≤0.001). All of the nurses who experienced low back pain stated that low back pain was caused by their profession and negatively affected their lives outside work.