Toplumsal cinsiyet bağlamında siyasi kimlik ve temsil: Yerel seçimler örneğinde kadın politikacıların seçim afişlerindeki mitler üzerine göstergebilimsel bir inceleme
Political identity and representation in the context ofgender: A semiaric analysis of political myths in the example ofwomen politists 'selection posters
- Tez No: 650607
- Danışmanlar: PROF. DR. RACİ TAŞCIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Political Science, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu çalışma, günümüz modern toplumlarında çokça tartışılan toplumsal cinsiyet konusunu göstergebilimsel açıdan inceleyip, bunun mitolojik bağlamını göz önünde bulundurarak siyaset dünyasındaki yansımalarını tartışmayı amaçlamaktadır. Konuyu somutlaştırmak için kadın politikacıların reklam afişlerinde kullanılan mitolojik ögeler, göstergebilimsel olarak ele alınıp, bu afişlerin siyasi reklamcılıktaki önemi, değeri ve etkisi irdelenmiştir. Bu doğrultuda bölümlerde önce toplumsal cinsiyet konusunun oluşum sürecinde etkili olan faktörleri dikkate alarak demokrasi tarihinde kadınların yer edinebildikleri serüven ele alınmıştır. Daha sonra seçme ve seçilme hakkına dayanarak kadınların siyasi seçimlerde konumları ve seçim kampanyalarında kullanan seçim afişlerinde onların başarısını etkileyen bir unsur olan mitoloji göstergebilimsel açıdan incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis we aim to discuss how gender equality paradigm has been projected in the world of politics. To elaborate on the discussion a semiotic analysis of gender equality paradigm with a mythological approach has been carried out. To conceptualise the matter in question a semiotic analysis of the mythological symbols that have been used on the election campaign posters with the female politicians have been conducted. Also, the significance, affect and influence of these posters within the political advertising are examined. In the first chapters, while drawing attention to the elements that played a role in gender equality process, the role women played within the history of the democracy is elaborated. In the succeeding chapters, how women position within politics has been affected following the right to vote and stand for election is analysed. A semiotic analysis of how mythology that have been used on posters in the election campaign has positively affected women success is carried out.