Hızlı üst çene genişletme apareyi ile birlikte yüz maskesi uygulanan bireylerin tedavi başarısının anketlerle değerlendirilmesi
Perception of treatment succes after rapid maxillary expansion and face mask therapy
  1. Tez No: 650608
  2. Yazar: SEÇİL AÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUBA TORTOP
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
İskeletsel Sınıf III maloklüzyonun tedavisinde hızlı üst çene genişletme apareyi ile birlikte yüz maskesi uygulamasının etkili bir tedavi yöntemi olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı, hızlı üst çene genişletmesi ile birlikte yüz maskesi uygulamasıyla elde edilen yumuşak doku ve dişsel değişimlerin algılanmasında ortodontistler, diş hekimliği öğrencileri ve meslekten olmayan grubun görüşlerini değerlendirmek ve objektif parametrelerle karşılaştırmaktır. Hızlı üst çene genişletmesiyle ile birlikte yüz maskesi uygulanmış 10 vakaya ait lateral sefalometrik filmleri standardize profil siluetleri oluşturmak için; tedavi öncesi ve tedavi sonrası ağız içi fotoğrafları ve dental modelleri intraoral değerlendirme için kullanıldı. Profil siluetleri ve intraoral fotoğraflar meslekten olmayan grup, 2. ve 5. sınıf diş hekimliği öğrencileri ve ortodontistler (her grupta n=50) tarafından 5 puanlı Likert skala aracılığıyla değerlendirildi. Ayrıca bu gruplardan rastgele seçilmiş profil siluetlerinden en estetik olanın seçilmesi istenildi. İskeletsel ve yumuşak dokuda meydana gelen değişimler lateral sefalometrik radyografilerde 8 açısal ve 5 boyutsal ölçüm yapılarak ve tedavi başarısı PAR indeksiyle değerlendirildi. İstatistiksel analiz için tek yönlü ANOVA, eşleştirilmiş t-testi ve Pearson korelasyon testi uygulandı. Tedavi sonucunda SnGoGN açısında, SNA açısında, ANB açısında, üst kesicinin NA düzlemine uzaklığında, overjette ve H açısında anlamlı artış bulundu. ANB açısındaki artış ortodontistlerin tedavi sonucu değerlendirmesiyle korele bulundu. ANB açısındaki değişim daha fazla olduğunda ortodontistlerin profil siluetleri için verdikleri skorların diğer gruplardan daha fazla olduğu gözlendi. Estetik profil tercihleri tüm gruplar arasnda benzer bulundu. PAR indeks skorlarının tedavi sonunda anlamlı düzeyde azaldığı görüldü ve meslekten olmayan grup ve 2. sınıf diş hekimliği öğrencileriyle anlamlı korelasyon saptandı. Tedavi sonunda çapraz kapanış eğilimi bulunan vakalarda ortodontistlerin skorları diğer gruplara göre anlamlı düzeyde daha düşük bulundu. Bu çalışmanın sonucunda; farklı eğitim seviyelerinin tedavi başarısı algısını etkilediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Rapid maxillary expansion and face mask therapy is considered to be effective for correcting skeletal class III malocclusions. The purpose of this study was to evaluate the perception of soft tissue changes and dental treatment outcomes of rapid maxillary expansion and facemask therapy from the perspective of orthodontists, dental students and lay people and compare these with objective parameters. Lateral cephalometric radiographs of 10 patients treated with rapid maxillary expansion and protraction face mask were used to generate standardized profile silhouettes. Pretreatment and posttreatment intraoral photographs and dental casts of these patients were used for intraoral assessment. The profile silhouettes and intraoral photographs were judged by laypeople, second and fifth grade dental students and orthodontists (n=50 each) by using a 5-point Likert scale. They also chose the most attractive silhouette from randomly selected silhouettes. Eight angular and five linear measurements was used to evaluate skeletal and soft tissue improvements and PAR index was used to evaluate the treatment outcomes. One way ANOVA, paired t-test and Pearson correlation tests were performed for statistical analysis. Significant increases in SNGoGN angle, SNA angle, ANB angle, upper incisor to NA (mm) overjet and H angle were found at the end of treatment. The increase in ANB angle was correlated with treatment outcome assessments of orthodontists. It was observed that scores of orthodontists for profile silhouettes were greater than other groups when the change in ANB angle was greater. General concordance was found between participants in their esthetic profile preferences.The PAR index scores decreased significantly after treatment and showed significant correlation with the scores of laypeople and second grade dental students. Orthodontists' scores were significantly lower than other groups if crossbite tendency still existed after treatment. This study suggests that;. different levels of education seemed to affect the perception of treatment outcome.