Maksiller anterior bölgede bukkal kortikal kemik kalınlığının ve bukkal andırkatın alveoler kret boyutları ile ilişkisinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Maksi̇ller anteri̇or bölgede bukkal korti̇kal kemi̇k kalinliğinin ve bukkal andirkatin alveoler kret boyutlari i̇le i̇li̇şki̇si̇ni̇n koni̇k işinli bi̇lgi̇sayarli tomografi̇ i̇le değerlendi̇ri̇lmesi̇
  1. Tez No: 650612
  2. Yazar: FATMA NUR YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜHRE AKARSLAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Cerrahi ya da ortodontik implant tedavilerinin başarısında tedavi öncesi planlama önemlidir. Konvansiyonel radyografik teknikler implant tedavi planlamasında standart metod olarak kullanılır. Bununla birlikte görüntüdeki distorsiyon ve süperpozisyon, planlamanın doğruluğunda şüphe oluşturur. Kesitsel görüntüleme tekniklerinin gelişimi, implant bölgelerinin incelenmesinde tomografik tekniğin kullanımına olanak sağlamıştır. Konik ışınlı bilgisayarlı tomografi, implant yerleştirilmesi planlanan bölgelerde ölçüm yapmak için doğru bir araçtır. Alveoler kemik boyutunun ve morfolojisinin implantın stabilitesi ve estetik sonuçlar üzerinde direkt etkisi olduğu için, implant bölgesi olarak planlanan maksiller anterior bölgenin tedavi öncesi titizlikle değerlendirilmesi gereklidir. Bu tez çalışmasının amacı maksiller anterior bölgede alveoler kemik yüksekliği ve genişliği, bukkal kortikal kemik kalınlığı, bukkal andırkat varlığı ve derinliğini değerlendirmektir. Çalışma için 16-40 yaş aralığında, 97 kadın ve 53 erkek olmak üzere 150 hastaya ait konik ışınlı bilgisayarlı tomografi görüntüleri kullanıldı. Çalışmada bilateral santral-lateral ve lateral-kanin dişler arası bölgeler olmak üzere toplamda 600 bölge retrospektif olarak incelendi. Elde edilen verilerin değelendirilmesi sonucunda simetrik bölgeler arasında alveoler kret yüksekliği, alveoler kret genişliği ve bukkal kortikal kemik kalınlığı açısından anlamlı fark bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Pre-treatment planning is important for the success of surgical or orthodontic implant treatments. Conventional radiographic techniques are used as standard method in implant treatment planning. However, the distortion and superposition of the image disputes accuracy of planning. The development of cross-sectional imaging techniques has allowed the use of tomographic techniques in examining implant sites. Cone-beam computed tomography is the right tool to perform measurements on regions where implant placement is planned. Since the alveolar bone dimension and morphology have a direct impact on the stability and aesthetic outcomes of the implant, it is essential assessing the anterior region of the maxilla carefully. The aim of this thesis study to evaluate the alveolar bone height and width, buccal cortical bone thickness and the presence and depth of buccal undercut in the maxillary anterior region. For the study, cone-beam computed tomography images of 150 patients, 97 females and 53 males, were used in the age range of 16-40 years. In the study, a total of 600 sites including bilateral central-lateral and lateral-canine interdental regions were evaluated retrospectively. There was no significant difference between symmetric regions in terms of alveolar crest height, alveolar crest width and buccal cortical bone thickness (p> 0.05).