İhsan Oktay Anar'ın romanlarında oyunsuluk
Playfulness in the novels of Ihsan Oktay Anar
  1. Tez No: 650613
  2. Yazar: KEMAL TEMİZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Postmodernizmin önemli kavramlarından biri olan oyun/oyunsuluk, özünde taşıdığı kurgusallık bağlamında metnin fiktif yapısıyla örtüşür. Bu açıdan postmodernizmi anlamlandırma ve yorumlamada oyun kavramının işlevsel bir rol yüklendiği söylenebilir. Sosyal, kültürel, tarihsel malzemeyi oyunlaştıran yazar, dilediğince bunlarla oynar. Eserlerinde okurla arasındaki mesafeyi kaldırmak isteyen postmodern yazar, oyunsuluktan yararlanır.“İhsan Oktay Anar'ın Romanlarında Oyunsuluk”başlıklı bu tezde, postmodernist özellikleriyle ön plana çıkan yazarın eserlerinde oyunsuluğun nasıl yansıdığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Postmodern söylemin belirginlik kazandığı üstkurmaca, metinlerarasılık, çoğulculuk gibi tekniklerle oyunsu atmosferin yazarın romanlarına yansıdığı görülmektedir. Üç bölümden oluşan çalışmanın“Postmodernizm ve Oyun/Oyunsuluk”başlıklı birinci bölümünde araştırmanın kuramsal ve kavramsal boyutu ele alınmıştır. Bu amaçla postmodernizm ve oyun kavramları irdelenerek, bunların birbirleriyle ilişkisine literatür çerçevesinde değinilmiştir.“İhsan Oktay Anar'ın Hayatı, Sanatı ve Eserleri”başlıklı ikinci bölümde ise yazarın hayatı, sanatı ve eserlerine kısaca yer verilmiştir. Yazarın edebî şahsiyeti, Türk edebiyatındaki yeri eserleri bağlamında incelenmiştir. Çalışmanın esas kısmını oluşturan“İhsan Oktay Anar'ın Romanlarında Oyunsuluk”başlıklı üçüncü bölümde ise yazarın romanları postmodernizmin oyunsuluk kavramı doğrultusunda ele alınmıştır. Yazar, metin ve okur bağlamında incelenen oyunsuluk kavramının, Anar'ın eserlerine hangi ölçüde yansıdığı, yazarın bunları nasıl kullandığı tespit edilmiştir. Elde edilen tespitler romanlardan yapılan alıntılarla desteklenmiştir. Araştırmanın verileri ışığında elde edilen bulgular sonuç bölümünde ifade edilmiştir. Nihayetinde oyunsuluğun, postmodern söylemin belirginlik kazandığı üstkurmaca, metinlerarasılık, çoğulculuk, ironi, sembolleştirme gibi tekniklerle yazarın eserlerine yansıdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The play / playfulness which is one of the important concepts of postmodernism coincides with the fictitious structure of the text in the context of its fictionality. In this respect, it can be said that the concept of play has a functional role in interpreting and interpreting postmodernism. Social, cultural, historical material, the author of the game, play with them as they wish. The postmodern writer who wants to remove the distance between his readers takes advantage of the playfulness. In this thesis entitled“Playfulness in the Novels of İhsan Oktay Anar's Novels come to the fore, it was tried to determine how playfulness was reflected in the works of the author, who came to the fore with his postmodernist features. It is seen that the postmodern discourse becomes apparent in the novels of the author by techniques such as metafiction, intertextuality and pluralism. In the first part of the three-part study entitled Postmodernism and Play / Playfulness mod, the theoretical and conceptual dimensions of the study are discussed. For this purpose, the concepts of postmodernism and game are examined and their relationship with each other is mentioned within the framework of the literature. In the second chapter, ”Life, Art and Works of İhsan Oktay Anar, the life, art and works of the author are briefly mentioned. The literary personality of the author is examined in the context of his works in Turkish literature. In the third chapter titled ise Playfulness in the Novels of İhsan Oktay Anar's Novels, which is the main part of the study, the novels of the author are discussed in the context of the playfulness concept of postmodernism. In the context of the author, in the context of the text, in the context of the reader, the concept of playfulness examined in the context of play and reading in the context of the play, the extent of reflecting the works of Anar, how the author uses them. The findings were supported by quotations from novels. The findings obtained in the light of the data of the research are expressed in the conclusion section. As a result, it has been seen that playfulness is reflected in the works of the author by techniques such as metafiction, intertextuality, pluralism, irony, symbolization where postmodern discourse becomes apparent.