Yenilenebilir enerji kaynakları kullanımında iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının araştırılması
The research of using renewable energy resources occupational health and safety investigation of applications
  1. Tez No: 650631
  2. Yazar: FATİH GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİDAYET OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelim ile günümüzde dünyada ve ülkemizde rüzgar türbinleri ve güneş panellerinde enerji üretimi her geçen gün artış göstermektedir. Bu santrallerin artması iş istihdamını artırmak ile birlikte bu sektörde çalışanların sayısını artmıştır. Rüzgar ve güneş enerji sektöründe çalışanların iş kazalarından korunmaları İş Sağlığı ve Güvenliği yönünden kontrol altına alınması için çıkartılmış özel bir mevzuat bulunmamaktadır. Bu çalışmada yenilenebilir enerji kaynakları ve İş Sağlığı ve Güvenliği yönünden çıkartılmış mevzuatlar irdelenip, yenilenebilir enerji kaynaklarında uygulanabilirliği değerlendirmiştir. Bu çalışmada yenilenebilir enerji kaynaklarının kurulumun hangi aşamalardan gerçekleştiği ve işletmeye alınana kadar geçen sürede görülen risklerin değerlendirmesini içermektedir. Yenilenebilir enerji kaynaklarından Türkiye'de Tekirdağ ilinin Saray ilçesinde bulunan Beşiktepe Rüzgar Enerji Santralinde saha incelemesi yapılmıştır. Bu saha incelemesinde santralde İş Sağlığı ve Güvenliği yönünden yapılmış olan çalışmaların neler olduğu irdelenmiştir. Rüzgar enerji santralinin risk değerlendirmesi ve acil durum planları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the trend towards renewable energy sources, today's energy directives are in pursuit of wind turbines and solar panels of all countries and countries. With the increase of these plants, the number of employees in this sector increased with the increase of employment. There is no special legislation for workers in the wind and solar energy sector to be protected from work accidents and through Occupational Health and Safety. In this study, the renewable energy sources and the legislation issued in terms of Occupational Health and Safety are examined and evaluated for applicability in renewable energy sources. This study includes the stages in which the installation of renewable energy sources takes place and the assessment of the risks involved in the time taken to operate. Beşiktepe W ind Power Plant site investigation was conducted from renewable energy sources in the palace district of Tekirdag province in Turkey. In this field study, it is examined the work done in terms of Occupational Health and Safety at the power plant. Wind power plant were evaluated of the risk assessment and emergency plans.