Enis Batur'un şiirleri üzerine bir inceleme
A research of Enis Batur's poems
  1. Tez No: 650630
  2. Yazar: AYŞEGÜL AKKAYAGİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL ÖZTOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
1952 yılında dünyaya gelen Enis Batur, gençlik yıllarından itibaren edebiyat dünyasının içerisinde yer almıştır. Edebiyat ile erken yaşlarda tanışmasıyla giderek artan üretkenliği, şairi Türkçenin en üretken şairlerden birisi yapmıştır. Enis Batur, şiirleriyle birçok ödül kazanmıştır. Enis Batur, şairliğin yanı sıra deneme yazarı, eleştirmen, yayıncı ve romancıdır. Ayrıca yazar birçok dergi ve gazetede çeşitli konularda makaleler yayımlamıştır. Batur'un Türkçeye çevirdiği şiir, kitap ve yazılar da vardır. Enis Batur'un şiirlerinin tema bağlamında incelenmesi üzerine bilimsel bir çalışma yapılmamış olup şiir türündeki eserleri tema açısından incelenmemiştir. Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışma“Enis Batur'un Şiirleri Üzerine Bir İnceleme”başlığı altında tematik açıdan ele alınmıştır. Bu çalışma Enis Batur'un şiirlerinin tematik olarak incelenmesi ile ilgili yapılan ilk bilimsel araştırma niteliği taşımaktadır. Tez, giriş ve sonuç dışında iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında şairin bulunduğu dönem olan Cumhuriyet'in ilanıyla başlayan ve günümüzde hâlâ devam etmekte olan Cumhuriyet Dönemi edebiyatı anlatılmıştır. Bu dönemde Enis Batur'un bulunduğu konum vurgulanmıştır. Birinci bölümde şairin hayatı ve edebi kişiliği ele alınmış ardından çalışmanın esas kısmı olan şairin şiirleri, tematik açıdan incelenmiştir. Enis Batur'un şiirleri arasında anlam bütünlüğü, temalar üzerinden sağlanmıştır. Anlamı şekillendiren temalar ağırlıklı olarak yabancılaşma, zaman, kadın, ölüm, mekân, mevsimler ve musiki olmuştur.
Özet (Çeviri)
Enis Batur, born in 1952, has been involved with literature since he was young. Meeting the literature at a young age, his productivity grew in time making him one of the most productive poets. Enis Batur has won many awards with his poems. Aside from being a poet, he is an essay writer, a critic, a publicist, and a novelist. The writer also published his articles in many magazines and newspapers. There has not been a scientific study about Enis Batur's pieces and their themes have not been researched either. This study, prepared as a post graduate thesis, makes a thematic investigation under the title“A research of Enis Batur's Poems”. The thesis is formed of two sections besides the introduction part and the conclusion. The introduction is about the period od Republic, starting with its proclamation where the poet lives in. The position where the poet stands in during this period is emphasized in this study. In the first section, the poet's life and art aesthetic are explained. Furthermore, the poem's poets are studied as the main part of the research. The integrity of meaning is achieved through the themes of Enis Batur's poems. These themes that shape the meaning include estrangement, time, women, death, space, seasons, and music.