Beyaz nokta lezyonlarının onarılmasında doğal bir probiyotik olan kefirin etkinliğinin in vitro olarak incelenmesi
In vitro investigation of the effectiveness of kefir as a natural probiotic in the repair of white spot lesions
- Tez No: 650633
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR MEDİNE ŞAHİN SAĞLAM
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Beyaz Nokta Lezyonlarının Onarılmasında Doğal Bir Probiyotik Olan Kefirin Etkinliğinin İn Vitro Olarak İncelenmesi Bu çalışmanın amacı, doğal bir probiyotik olan kefirin beyaz nokta lezyonlarının remineralizasyonuna etkisini, günümüzde sıkça kullanılan CPP-ACP ve %0,05'lik NaF ile DIAGNOdentTM Pen cihazı, Mikrosertlik cihazı ve Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) kullanarak in vitro koşullarda karşılaştırmalı değerlendirmektir. Çalışmada üzerinde kırık ve çatlak içermeyen 60 adet insan premolar dişi kullanılmış, bu dişler rastgele dört gruba ayrılmış ve tüm gruplardaki dişler başlangıç ölçümleri yapıldıktan sonra beyaz nokta lezyonu oluşturmak amacıyla demineralizasyon solüsyonuna bırakılmıştır. Beyaz nokta lezyonu oluşturulan örneklerin ölçümleri tamamlandıktan sonra, tüm gruplar 30 gün süreyle demineralizasyon-remineralizasyon siklusuna (pH siklusu) tabi tutulmuşlardır. Örneklere gün içerisinde 3 saat demineralizasyon solüsyonu, 4 dk bulunduğu gruba ait remineralizasyon ajanı ve geri kalan sürede remineralizasyon solüsyonu uygulanmıştır. Birinci grupta remineralizasyon ajanı kefir, ikinci grupta NaF solüsyonu, üçüncü grupta CPP-ACP kremdir. Dördüncü grup ise, kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Tüm örnekler her aşamada DIAGNOdentTM Pen cihazı ve Mikrosertlik cihazı ile ölçülmüştür. SEM görüntüleri ise, her gruptan belli 5 örnek üzerinden her aşamada alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In Vitro Investigation of the Effectiveness of Kefir as a Natural Probiotic in the Repair of White Spot Lesions The purpose of present study is to evaluate the effect of kefir, CPP-ACP and NaF 0,05% on the remineralization of white spot lesions with in vitro conditions using DIAGNOdent™ Pen, Microhardness device and Scanning Electron Microscope (SEM). In the study, 60 human premolar teeth without fractures and cracks were used and these teeth were randomly divided into four groups and the teeth in all groups were placed in the demineralization solution to make a white spot lesion after initial measurements were made. After the measurements of the white spot lesion-formed samples were completed, all groups were subjected to a demineralization-remineralization cycle (pH cycle) for 30 days. Demineralization solution for 3 hours, remineralization agent for 4 minutes and remineralization solution for the rest of the days were applied to the samples. Kefir in the first group, NaF solution in the second group and CPP-ACP cream in the third group. The fourth group was designated as the control group. All samples were measured at each step with DIAGNOdent ™ Pen and Microhardness device. SEM images were taken at each stage over 5 samples from each group.