Histokimyasal yöntemle ölçülen implant çevresi keratinize dişeti miktarının implant sağlığına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of the amount of the keratinized gingiva measured by histochemical method on the implant health
  1. Tez No: 650634
  2. Yazar: BURAK BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAYA EREN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalışmamızda histokimyasal yöntemle(lügol) ölçülen keratinize dişeti(mukoza) miktarının implant sağlığına etkisi değerlendirilmiştir. Çalışmaya 58 hastada bulunan, fonksiyona girmesinin üzerinden en az 1 yıl geçmiş 224 implant dahil edilmiştir. İmplantlar; çevresinde keratinize dişeti(mukoza) olmayan, 2mm'den az olan ve 2mm veya daha fazla keratinize dişeti(mukoza) olan implantlar olarak 3 gruba ayrılmıştır. Her gruptaki implantlardan ayrı ayrı plak indeksi(Pİ), gingival indeks(Gİ), cep derinliği(CD), sondlamada kanama(SK) ve dişeti çekilmesi(DÇ) değerleri ölçülmüştür. Sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildiğinde çevresinde keratinize dişeti(mukoza) olmayan implantlarda, diğer gruplara göre Pİ, Gİ, CD, SK ve DÇ değerleri diğer iki gruba göre anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Bu bulgular ışığında, keratinize dişetinin(mukoza) implant çevresinde sağlığın korunabilmesi ve idame ettirilebilmesi için az miktarda da olsa(
Özet (Çeviri)
In our study, the effect of the amount of keratinized tissue measured by histochemical method to the health of the implant was evaluated. This study included 224 implants that in the function at least 1 year in 58 patients. Implants; It was divided into 3 groups as non-keratinized gingiva, less than 2 mm and 2 mm or more keratinized gum(mucosa). Plaque index(PI), gingival index(GI), probing depth(PD), bleeding on probing(BOP) and gingival recession(GR) were measured from each group of implants. When the results were evaluated statistically, PI, GI, PD, BOP and GR values were significantly higher in the first group implants compared to the other groups. In the light of these findings, it was concluded that keratinized gingiva(mucosa) should be present in a small amount (