Posta ve King güvercin ırklarının baş-gaga morfolojik özellikleri ve yemlemenin davranış parametrelerine etkisi
Post-beak morphological characteristics of homing and King pigeon breeds and the effect of feeding on behavioral parameters
  1. Tez No: 650657
  2. Yazar: MUHİTTİN FATİH DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASUMAN DURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, Posta ve King güvercinlerinin baş-gaga morfolojik özellikleri belirlemek ve yemlemenin davranış parametrelerine etkisini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada, 16 adet Posta güvercini (8 ♀, 8 ♂) ve 11 adet King güvercini (5 ♀, 6 ♂) olmak üzere toplam 27 güvercin kullanılmıştır. Baş-gaga morfolojisi, baş derinliği, baş yüksekliği, baş genişliği, gaga uzunluğu, gaga genişliği ve gaga yüksekliği şeklinde belirlemiştir. Davranış parametreleri, bireysel olarak haftada üç gün gözlemlenmiştir. Bu gözlemler, yemleme öncesi, yemleme sonrası ve genel ortalamalar (yemleme öncesi + yemleme sonrası) olarak üç başlık altında incelenmiştir. Yemleme öncesi ve sonrası aşamalarında 0-60 dakikalar arası 10'ar dakikalık periyotlarla (0., 10., 20., 30., 40., 50. ve 60.) günlük toplam 14 adet gözlem alınmıştır. Güvercinlere 8 hafta boyunca her gün aynı saatte standart yem verilmiştir. Yemleme yapılmadan bir saat önce veriler alınmış ve yemleme yapıldıktan 10 dakika sonra veriler alınmaya devam edilmiştir. Araştırma sonunda, gaga genişliği ve yüksekliği bakımından güvercinler arasında bir farklılık görülmezken (P>0.05), diğer morfolojik parametreler bakımından görülen farklılıklar önemli bulunmuştur (P0.05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the morphological characteristics of Homing and King pigeons and to investigate the effect of feeding on behavioral parameters. In the study, a total of 27 pigeons were used, 16 of which were homing pigeons (8 ♀, 8 ♂) and 11 of which were King pigeons (5 ♀, 6 ♂). Head-beak morphology determined as head depth, head height, head width, beak length, beak width and beak height. Behavior parameters were observed individually three days a week. These observations were examined under three titles: pre-feeding, post-feeding and general averages (pre-feeding + post-feeding). In the pre- and post-feeding stages, 14 daily observations were taken in 10-minute periods (0, 10, 20, 30, 40, 50, and 60) between 0-60 minutes. Pigeons were given standard feed at the same time every day for 8 weeks. Data was taken one hour pre-feeding and data was continued 10 minutes after feeding. At the end of the study, while there was no difference between pigeons in terms of beak width and height (P>0.05), differences in other parameters were found significant (P0.05).