Arduıno ile çalışan çok fonksiyonlu robot
Multifunctional robot working with arduino
  1. Tez No: 650669
  2. Yazar: CİHAN AKSU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜLVİYE HACIZADE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Arduino ile çalışan çok fonksiyonlu robot, belirli mekânlarda Android tabanlı bir telefon vasıtasıyla butondan girilen ve ses aracılığı ile iletilen komutlarla robotların uzaktan kontrolü hedeflenmiştir. Günümüzde hızla artan insan ihtiyaçları doğrultusunda teknolojide aynı oranda gelişmekte olup bu ihtiyaçların karşılanması için yapılan çalışmalar her geçen gün hayatı daha da kolaylaştırmakta ve bu çalışmalar robot çalışmalarında yoğunlaşmaktadır. Robotlar, dışarıdan bir kullanıcıyla ya da daha önceden belirlenen komutları yerine getirerek çalışırlar. Arduino, günümüz ortamlarında anlaşılır, çok fazla tercih edilen, hızlı ve kullanışlı bir yazılım dili olarak öne çıkan bir platforma sahiptir. Cihazlara kablosuz olarak bağlanıp kablosuz bir şekilde yönetilebilmesi sağlayan, bluetooth teknolojisindeki cihazlar ile kablodan bağımsız bir şekilde haberleşme gerçekleşmiştir. Bu tezde sıcaklık sensörleri ile ortamın stabil sıcaklıktan uzaklaşarak kötü sonuçlar doğurması, gaz sensörleri ile yine aynı şekilde ortamda olağan dışı oluşabilecek zararlı gazların tespiti hedeflenmiştir. Robotlar, yaşamımızda birçok kolaylıklar getirmesine rağmen günümüzde gelişen son teknolojik gelişmelerin günümüze yansıyan yüzüdür. Bu makinelerin sayesinde yaşantımızda birçok kolaylıklar getirmesiyle birlikte çeşitli kullanım alanlarında fayda sağladıkları görülmektedir. Depremde, uzay keşiflerinde, su altı araştırmalarının yapılması gibi pek çok alanlarda karşımıza çıkmaktadır. Sonuç olarak, bu tezde insanlığın yaşadığı büyük sorunlardan olan depremler, kaza sonuçları incelemeleri ve keşif işlemleri gibi insan hayatını riske atan birçok konuda insanlığa yardım sunacak, kolay kontrol edilebilir ve çok fonksiyonlu bir robot üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
The multi-functional robot that works with Arduino transmits an Android-based phone screen at certain locations using the sound entered from the button. Nowadays, the rapidly increasing human use is developing at the same rate in technology and studies to meet these needs. Robots work with an outside user or by following commands you can use before. Arduino has a priority platform as an understandable, highly preferred, fast and useful software language in today's environments. Communication was made with the devices in Bluetooth technology independently from the cable. In this thesis, it is aimed with the temperature sensors to move away from the stable temperature and cause bad results, to use the gas sensors in the same way, to detect the harmful gases that may occur unusual. Although robots bring various facilities in our lives, today is the face of the latest technological developments. Thanks to these machines, they bring various conveniences in our lives and they provide various usage and usage benefits. In the earthquake, space exploration, underwater researches, as well as many other ways, are encountered. As a result, in this thesis, an easily controllable and very effective robot has been produced that will help humanity with you who risk human life as well as earthquakes, accident results discussions and discovery, which are the major problems of humanity.