İskenderun körfezinde dağılım gösteren aslan balığı Pterois miles (Bennett, 1828)'in bazı biyoekolojik özellikleri
Some bioecological characteristics of lionfish Pterois miles (Bennett, 1828) in Iskenderun bay
- Tez No: 650673
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFA AYHAN DEMİRHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada Mart 2018-Nisan 2019 arasında İskenderun Körfezi'nde zıpkın avcılığı ve uzatma ağı ile toplanan 179 adet aslan balığının Pterois miles (Bennett, 1828)'in yaş, büyüme ve beslenme özellikleri araştırılmıştır. 1-6 yaşlar ve 14,5-35,5 cm boylar arasında dağılım gösteren bireylerin eşey oranı erkekler lehine 1:0,67 olarak hesaplanmıştır. Boy-ağırlık ilişkisi dişiler için W = 0,0067L3,2204, erkekler için W = 0,0076L3,1811, tüm bireyler için W = 0,0079L3,1706 olarak hesaplanmıştır. Von Bertalanffy büyüme parametreleri tüm bireyler için L∞=44,6271 cm, K=0,1933 yıl-1, t0=-1,3513 yıl olarak hesaplanmıştır. Gonadosomatik indeks değeri %6,33 ile en yüksek Ağustos ayında tespit edilmiştir. Midelerin %43'ü boş olarak, içeriğe sahip midelerde balıklar, kabuklular, yumuşakça kabukları, deniz bitkisi, resif parçaları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, age, growth and nutritional characteristics of 179 lionfish Pterois miles (Bennett, 1828) collected in Iskenderun Bay between March 2018 and April 2019 with harpoon and extension net were investigated. The sex ratio of individuals aged between 1-6 years and 14.5-35.5 cm was calculated as 1: 0.67 in favor of males. The length-weight relationship was calculated as W = 0.0067L3.2204 for females, W = 0.0076L3.1811 for males, and W = 0.0079L3.1706 for all individuals. Von Bertalanffy growth parameters for all individuals L∞ = 44.6271 cm, K = 0.1933 year-1, t0 = -1.3513 years were calculated. The highest gonadosomatic index value was 6.33% in August. 43% of the stomachs were empty, stomachs with contents of fish, crustaceans, mollusc shells, marine plants, reef parts were detected.