Sepiolite embedded nanocomposite cartridges for heavy metal removal from water
Sulardan ağır metal arıtımı için sepiyolit içerikli nanokompozit kartuşlar
  1. Tez No: 650675
  2. Yazar: ÇAĞTAY ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE MÜGE ANDAÇ ÖZDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Sepiyolit (Mg4Si6O15(OH)2·6H2O), yeryüzünde jeolojik süreçler sonucunda doğal yollarla oluşan ve kendine özgü nanometrik ölçekteki tüpsü kristal yapısı nedeniyle üstün sorptif, reolojik ve katalitik niteliklere sahip olan kil grubu bir fillosilikat mineralidir. Bu özellikleri ile sepiyolit endüstriyel bakımdan birçok alanda kullanılmaktadır. Son yıllarda, yüksek akış yolu özellikli makrogözenekli jel malzemelerin (kriyojellerin) ayırma ortamı olarak kullanılmasına yönelik çalışmalar oldukça önem kazanmıştır. Bu tez çalışması kapsamında, sulardaki ağır metallerin (As, Pb, Cr, Cd vb.) uzaklaştırılması amacıyla, farklı oranlarda sepiyolit içeren makrogözenekli kompozit kartuşlar hazırlanmıştır. Hazırlanan makrogözenekli nano-kompozit kartuşlar, taramalı elektron mikroskobu (SEM), fourier transform kızılötesi (FTIR) spektroskopisi, bilgisayarlı mikro tomografi (mCT), sepiyolit yükleme miktarı, jel oluşum verimi, akış dinamiği ve şişme deneyleri ile karakterize edilmiştir. Ağır metal uzaklaştırma etkinliği çalışmaları sürekli sistemde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
A natural clay mineral, sepiolite (Mg4Si6O15(OH)2·6H2O), with a unit cell formula has fibrous structure, which has inside channels and sepiolite's high surface area lets inorganic and organic ions penetration into the clay structure. These properties make to be candidate for removing cationic molecules, heavy metals, organic compounds and even pesticides in industrial field. Polymer-based cryogels are known to be frequently used in purification and removal processes. In recent years, the use of sepiolite group of cryogels with composite materials and cryogels in water treatment systems has attracted attention. In this thesis, heavy metal (As, Pb, Cr, Cd etc.) removals from water environment with sepiolite embedded cryogels was investigated. The surface morphology and porosity of sepiolite embedded nanocomposite was characterized by Fourier Transform Infrared (FTIR), scanning electron microscopy (SEM), transmission electron microscopy (TEM), computed microtomography (mCT), puffing studies, flow and surface area evaluations. Binding tests will be performed by investigation of impact of initial concentration of a certified material. The impact of nanocrystallized sepiolite mineral on the amount of adsorbed metal from certified heavy metal solutions was determined using ICP-MS. Cryogels without sepiolite added were prepared as controls. This study demonstrates that the presence of sepiolite increases the heavy metal adsorption. Finally, sepiolite embedded nanocomposites were applied to a continuous treatment system for heavy metal removal from water solutions.