Doğal ve preslenmiş lületaşının bazı fiziksel özelliklerinin karşılaştırılması
- Tez No: 2317
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUNÇ ARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
m ÖZET Ülkemizin metal dışı en önemli minerallerinden biri olan lületaşı (se- piolite)'mn fiziksel ve kimyasal özellikleri, kullanım alanları konusunda yapı lan araştırmalar oldukça azdır. Buna rağmen dünyada en kaliteli lületaşı üre timi ülkemizde yapılmaktadır ve üretimin dünyada talebi karşılayamaz hale gelmesi bu minerali çok değerli hale getirmiştir. Fakat ülkemizde (Eskişehir yöresinde) üretilen lületaşının büyük kısmı düşük kalite olması nedeni ile kullanılmamaktadır. Bu araştırmada yaptığımız literatür taramalarında rastlayamadığımız doğal lületaşının; özgül ısısını, elek analizi yöntemi ile dış özgül yüzey alanı nın tayini, ıslanma ısısının tayin edilmesi amaçlanmakta. Ayrıca lületaşı ar tıklarını toz hale getirip presleyerek elde edilen pres lületaşları ile doğal lü letaşının*, yoğunluk, porozitesinin, termal ve dielektriksel özelliklerinin karşı laştırılması olmuştur. Ayrıca pres lületaşının yeniden işlenebilirliği araştırıl mıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The research works about the physical and chemical properties as well as the usage fields of the sepiolite are relatively few. The sepiolite is one of the inportant non-metalic minerals which is found in Turkey. However, the best qualiti production is done in our country in the world. The high demand about this mineral made it highly valuable. But, most of the sepiolites which are pruduced in region of Eskişehir have relatively low quality and for this reason they are not manufacturable. In the present research work the natural sepiolite, which we could not find in the literature, has been stutied to find its specific heat, its external specific surface area by sieve analysis method and wetting heat. Besides, the comparisons of the pressed sepiolites, which were obtained from its powders and the natural ones are made in the foUowings : den sity, porosity, thermal and dielectric properties. Finally, the usability of the pressed sepiolite has been investigated.