Birinci Dünya Savaşı öncesi Osmanlı donanmasının itilâf donanmalarıyla karşılaştırılması
Comparison of the Ottoman navy with the allied nations navies before the First World War
  1. Tez No: 650703
  2. Yazar: ANIL UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNÜ ÖZLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harp Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Askeri Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Birinci Dünya Savaşı, 20'nci yüzyılın en büyük olaylarından birisidir. Savaş, sosyal ve siyasi yönlerinin yanı sıra kullanılan silahlar ve çatışmalar bakımından da daha önce görülmemiş karşılaşma ve olaylara sahne olmuştur. Savaşın sonucuna şiddetli kara savaşları kadar çetin deniz mücadeleleri de etki etmiştir. Savaşın büyük aktörleri arasında rakiplerine göre yetersiz donanması ve düzensiz ordusuyla göze batan Osmanlı Devleti, donanmasını diğer devletler kadar etkin kullanamamıştır. Bunun sebebi hakkında türlü kuramlar olmakla birlikte, bu çalışmanın amacı Birinci Dünya Savaşı dönemi Osmanlı Donanması'nın mevcudiyeti ve savaşma kabiliyetini tahlil etmek ve bu kitlesel savaşta görev almış donanmalarla karşılaştırarak donanmasının gücünün sınırlarını çizmektir. Bu çalışma 20'nci yüzyıl donanma doktrini ve stratejisi üzerine ayrıntılı bilgiler içermekle birlikte bazı gemilerin öz geçmiş tahlillerine yer vermesi itibariyle de bir gemi biyografisi hüviyeti taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The First World War is one of the biggest events of the 20th century. A side from the social and political aspects of the war, it has witnessed unprecedented encounters and events in terms of weapons and conflicts used. The outcome of the war was influenced by violent land wars as well as a tough maritime struggle. Among the great actors of the war, the Ottoman State, which was glaring with its inadequate navy and irregular army, could not use its navy as effectively as other states. Although there are various theories about this, the aim of this study is to analyze the presence and combat capability of the Ottoman Navy during the First World War period and to draw the limits of the navy's power by comparing it with the navies that took part in this mass war. This study contains detailed information on the 20th century naval doctrine and strategy, but it also has a ship biography as it includes resume analysis of some ships.