Elektromanyetik uyumluluk için iletim yollu elektromanyetik girişime karşı bağışıklık artırma ve iletim yollu emisyon azaltma teknikleri
Techniques of improving conducted immunity against electromagnetic interference and reducing conducted emissions for electromagnetic compatibility
- Tez No: 650729
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONER ÖZGÜNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Elektrikle çalışan tüm cihazların CE etiketi alabilmeleri için tabi oldukları standartlardaki elektriksel testleri başarı ile geçerek bu gereklilikleri karşılamaları gerekir. Bu testler içerisinde cihazların elektromanyetik olarak kendi kendilerini ve çevredeki cihazların çalışmalarını olumsuz etkilemeyecek şekilde ve yine başka cihazların çalışmasından da olumsuz olarak etkilenmeden normal çalışmalarını sürdürebilmeleri“Elektromanyetik Uyumluluk”olarak adlandırılır. Cihazlar tasarım aşamasında elektromanyetik uyumluluk esaslarına göre tasarlanmalıdır. Tasarımdan sonra cihazlar birçok elektromanyetik uyumluluk testlerine tabi tutulurlar. Bu çalışmada elektronik cihazlarda elektromanyetik uyumluluğun sağlanması için iletim yollu kuplaj üzerinden elektromanyetik girişime karşı bağışıklığın artırılması ve emisyonların azaltılması teknikleri, gerekli elektromanyetik teori ve EMC/EMI ilkeleri ile birlikte sunulmuştur. Aynı zamanda EMC testleri, standartlar ve ürün belgelendirme konularına ilaveten elektronik bir cihazın iletim yollu emisyon ölçüm deneyi ile EMC probleminin tespiti ve uygun EMI şebeke filtre tasarlanmasıyla testten başarılı bir şekilde geçmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
All electrically powered devices must successfully pass the electrical tests in the standards they are subject to and meet these requirements in order to receive CE marks. In line with these tests, the ability of the devices to continue their normal operation electromagnetically without negatively affecting themselves and the operation of other devices around and also without being negatively affected by the operation of other devices is called“Electromagnetic Compatibility”. Devices must be designed in accordance with electromagnetic compatibility principles during the design phase. After the design, the devices are subjected to several electromagnetic compatibility tests. In this study, techniques of increasing immunity and reducing emissions against electromagnetic interference via conducted coupling in order to ensure electromagnetic compatibility in electronic devices are presented together with the necessary electromagnetic theory and EMC/EMI principles. In addition to EMC tests, standards, and product certification issues, an electronic device was ensured to pass the test successfully with the detection of the EMC problem by the conducted emissions measurement and the design of a suitable EMI mains filter.