Internet based distributed medical information system
İnternet tabanlı dağıtık medikal enformasyon sistem
- Tez No: 65073
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALBERT GÜVENİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
INTERNET TABANLI DAGITIK MEDİKAL ENFORMASYON SİSTEM ÖZET Bu tezdeki amaç, Türkiye'deki temel sağlık sisteminin gereksinimlerini karşılayacak bir enformasyon sistemi geliştirmektir. Bir hastayı veya hasta grubunu tedavi eden sağlık personeli arasında uygun iletişim metotları ve teknolojisinin eksikliği, koordinasyon problemlerine yol açmaktadır. Daha önce yapılmış çalışmalar bu problemlerin, halk sağlığı hizmet kalitesi ve sağlık harcamaları üzerinde olumsuz etkileri bulunduğunu göstermektedir. Bahsedilen olumsuz etkilere örnek olarak, gereksiz test tekrarlarını veya gereksiz ilaç kullanımını verebiliriz. Bu çalışmada ilk olarak, Türkiye'deki temel sağlık sisteminin genel bir görünümü verilmektedir. Daha sonra, hasta takibi problemine, kolaylıkla erişilebilen Internet servislerini kullanan, aşamalı ve düşük maliyetli bir çözüm önerilmiştir. Tezde bu amaçla, bir Internet tabanlı dağıtık enformasyon sistemi (IDMIS) geliştirilmektedir. IDMIS, bilginin güncellenmesi için Internet elektronik posta servisini ve ihtiyaca uygun olarak adapte edilmiş bir kopyalama yöntemini kullanarak, sisteme üye olmuş hekimlere hastalarına ait bilgileri sistemin diğer üyelerinden otomatik olarak kopyalama veya güncelleme imkanı verir. Bu sistemin yaygın olarak kullanılması, sağlık sektörü içindeki koordinasyonun geliştirilmesi ve gereksiz araştırmaların önlenmesi konusunda yararlı olacaktır. ıv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The broad objective was to develop an information system that will meet the requirements of the Primary Health Care System in Turkey. Coordination problems among health professionals treating the same patient can occur due to the lack of proper communication methods and technologies. Previous work has shown the effect of this problem on Health Care quality and cost; for example repeat investigations and medication errors. In this work, an overview of the Turkish primary care system is given. A gradual and low cost solution to the problem of patient information management is then proposed, which makes use of the widely available Internet services. An Internet based Distributed Medical Information System (IDMIS) developed for this purpose is described. IDMIS uses the Internet e-mail facility and a modified copy management technique for updating data, allowing subscribed physicians to collect patient records from distant nodes and have local access to these records when required. The use of this tool may be highly beneficial in improving coordination among health care professionals and reducing unnecessary repeat investigations.